Nowe medale, trasa z atestem. Miesiąc do 17. PZU Cracovia Maraton

fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Organizatorzy jednej z największych imprez biegowych w Polsce odliczają już dni do startu i dopinają ostatnie szczegóły. – Mówią, że Kraków jest stolicą siatkówki. Na koniec 2018 roku chcielibyśmy powiedzieć, że jest również stolicą biegania – podkreśla Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 17. PZU Cracovia Maraton.

Nocne mierzenie tras

Weekend maratoński pod Wawelem odbędzie się za miesiąc – 21 i 22 kwietnia. Wśród wielu wydarzeń, szczególną uwagę zwracają sobotni Bieg Nocny na 10 km i niedzielny 17. PZU Cracovia Maraton. W połowie marca trasy obu biegów zostały dokładnie zmierzone i otrzymały atest. – Noc z 13 na 14 marca spędziłem na rowerze razem z mierniczym. Ktoś mógł się zdziwić, bo zdarzało się nam jeździć pod prąd, ale było bezpiecznie, bo towarzyszył nam radiowóz. Trasy mają atest, więc ich wyniki mogą być oficjalnie uznawane – mówi Piotr Sokołowski z ZIS-u, który w miejskiej jednostce odpowiada m.in. za wyznaczanie tras.

Dyrektor Krzysztof Kowal podkreśla, że trasa głównego biegu jest optymalna, bo godzi oczekiwania uczestników i mieszkańców, którzy imprezą nie są zainteresowani i chcieliby w miarę sprawnie poruszać się w niedzielę po mieście.

Najbardziej międzynarodowy

Kowal liczy na tłumy zawodników i kibiców. W ubiegłym roku Cracovia Maraton pod względem frekwencji był drugi w Polsce, tuż za imprezą w Poznaniu. Pod Wawelem bieg ukończyło 5615 biegaczy z 5757, którzy wystartowali. – Wszystkie liczby wskazują na to, że będzie to kolejny rekordowy rok. W tej chwili mamy już prawie 7500 zgłoszeń do maratonu. Na pewno jesteśmy najbardziej międzynarodowym maratonem w kraju, za miesiąc wystartuje u nas około 1000 biegaczy z kilkudziesięciu krajów – zdradza dyrektor.

– Moim marzeniem jest, by pobiegło i ukończyło ponad siedem tysięcy osób, a wśród mężczyzn udało się osiągnąć czas poniżej 2 godzin i 10 minut. Uważam, że jest to możliwe, bo wracamy to jednej pętli i ocieramy się o Nową Hutę – przypomina Kowal.

Nowa statuetka triady

17. PZU Cracovia Maraton rozpocznie tegoroczną edycję Królewskiej Triady Biegowej, w której skład wchodzą jeszcze 12. PZU Bieg Trzech Kopców i 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Każdy, kto w 2016 i 2017 roku ukończył te trzy imprezy, dostawał statuetkę. W 2018 ZIS postanowił zmienić formułę i trzy medale będzie można złożyć w jedno trofeum.

– Na poszczególnych medalach postanowiliśmy zaprezentować najważniejsze miejsca w Krakowie. Na krążku maratonu jest to kościół Mariacki, na medalu półmaratonu – Tauron Arena, a na Biegu Trzech Kopców – trzy kopce – mówi Magdalena Nowak-Obrzut, zastępca dyrektora ZIS do spraw marketingu i organizacji imprez sportowych.

Bieg Nocny rozpocznie się 21 kwietnia o godzinie 21.30, a Cracovia Maraton dzień później o godzinie 9.00. Start i meta zostaną zlokalizowane na Rynku Głównym. W sobotę przy Błoniach odbędzie się także rywalizacja rolkarzy, bieg na 4200 metrów i wiele wydarzeń dla dzieci i rodzin. W niedzielę, tuż przed startem biegaczy, rywalizację rozpoczną wózkarze.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne