Nowe, zmodernizowane obiekty KS Zwierzynieckiego [ZDJĘCIA]

fot. Grawit Nosiadek, Michał Sobolewski/Archiwum Zarządu Infrastruktury Sporowej w Krakowie
23 października odbyły się główne uroczystości stulecia Klubu Sportowego Zwierzyniecki. W tym wyjątkowym dniu klubowi zostały przekazane dwa zmodernizowane budynki z lat 60. i 70., w których mieszczą się siedziba, a także potrzebne do funkcjonowania zaplecze.

Koszt prac sfinansowanych z budżetu miasta przekroczył 4,7 mln zł. Klub funkcjonujący przy Błoniach ma teraz do dyspozycji dwa budynki i przebudowany parking. W pierwszym budynku znajdują się siedziba, świetlica i siłownia, a w drugim szatnie z zapleczem. Piłkarze zyskali dodatkową powierzchnię dzięki zaadaptowaniu pomieszczeń, gdzie przez lata, do 2020 roku, funkcjonowała drukarnia. Biznes prowadzili tam dwaj byli piłkarze żółto-czerwonych: Janusz Nowotnik i Adam Płachta. Pierwszy był również bramkarzem Cracovii (1 mecz w I lidze), a drugi pomocnikiem Wisły (14 spotkań na najwyższym szczeblu).

– Życzę państwu, aby kolejne lata działalności klubu wypełnione były dalszym rozwojem oraz licznymi sukcesami sportowymi. Jestem przekonany, że nowoczesne budynki oraz parkingi, wybudowane nakładem niemal pięć mln zł, będą wyśmienicie służyć społeczności klubowej – powiedział podczas przekazania budynków Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.Uroczystości jubileuszowe Zwierzynieckiego odbyły się 23 października. Rozpoczęły się mszą świętą w klasztorze Norbertanek, a następnie w hali 100-lecia KS Cracovia odbyła się uroczysta akademia, w czasie której prezydent Jacek Majchrowski wręczył odznaki Honoris Gratia zasłużonym działaczom klubu: Ryszardowi Ciesielskiemu, Jackowi Mrozowi, Henrykowi Ostachowskiemu i Tadeuszowi Tyrpule. 

1921-2021

Klub z lajkonikiem w herbie został założony w 1921 roku. Krótko występował pod nazwami Rudawa i Kościuszko, zaś Zwierzynieckim jest od 1922. Założyli go wydaleni z Cracovii członowie drugiej drużyny, którzy w większości pochodzili ze Zwierzyńca. Piłkarze przesadzili z zabawą i zniszczyli jeden z lokali, do którego udali się na zabawę taneczną. Byli tuż po zwycięstwie w ogólnopolskich mistrzostwach klasy B i czuli się bardzo pewnie. Zabrakło im pokory, nie przeprosili władz Cracovii, a to oznaczało koniec reprezentowania Pasów.

Po II wojnie światowej Zwierzyniecki stał się klubem wielosekcyjnym. Od lipca 1945 roku miał siedzibę przy ulicy Emaus 18, jednak problemem wciąż był brak boiska. Z pomocą przyszedł pochodzący z Półwsia Zwierzynieckiego Józef Cyrankiewicz, premier rządu PRL. Władze odebrały część terenu Juvenii, która działała przy Błoniach od 1906 roku, i przekazały go Zwierzynieckiemu. W ten sposób oba kluby do dziś sąsiadują ze sobą. W książce „Klub z Wielkiej Łąki: 90 lat Zwierzynieckiego Klubu Sportowego” autorstwa Macieja Twaróga czytamy, że działacze i sportowcy walczyli o boisko podczas pierwszomajowego pochodu. Szli ulicami miasta z hasłem „Robociarze Zwierzyńca domagają się przyznania boiska na krakowskich Błoniach!”.

Seniorzy Zwierzynieckiego występują w grupie III krakowskiej A klasy. W grupach młodzieżowych trenuje 150 osób.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec