Ostatnie dni symbolu Wawelu. Zostanie rozebrany

Trybuna Wawelu jest ostatnią taką na terenie miasta fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 276 tysięcy złotych będzie kosztować rozbiórka doprowadzonej do ruiny trybuny na stadionie Wojskowego Klubu Sportowego Wawel.

W drugim przetargu Zarząd Infrastruktury Sportowej wyłonił wykonawcę zadania. Spośród ośmiu złożonych ofert najkorzystniejszą złożyła firma z Częstochowy. Za wyburzenie drewnianej trybuny, ostatniej takiej istniejącej w mieście, i zabezpieczenie muru od strony ulicy Głowackiego otrzyma 276 tysięcy złotych. Prace mają się zakończyć do końca września.

Charakterystyczna trybuna od lat niszczała na naszych oczach. Gdy czas i warunki atmosferyczne doprowadziły ją do ruiny – a jej stan techniczny zaczął zagrażać bezpieczeństwu – została podjęta decyzja i rozbiórce.

Zaniedbany przez lata

„Budynek od wielu lat nie był użytkowany ani poddawany bieżącym naprawom. Liczne nieszczelności pokrycia dachowego, brak odpowiedniego zabezpieczenia obiektu przed opadami atmosferycznymi oraz brak zabezpieczenia antykorozyjnego elementów doprowadziły do znacznej degradacji konstrukcji budynku – zarówno elementów konstrukcyjnych dachu (drewnianych i stalowych), jak i konstrukcji samej trybuny.

Ponadto na elementach drewnianych są widoczne zwęglenia. Zarówno na elementach drewnianych, jak i stalowych są widoczne nadmierne ugięcia i wyboczenia świadczące o zbyt małej nośności konstrukcji. Stan obiektu ocenia się jako zupełnie zły. Ze względu na rodzaj konstrukcji oraz jej stan techniczny nieopłacalnym jest wykonanie remontu i dostosowania obiektu do obecnie obowiązujących przepisów” – czytamy w ekspertyzie przygotowanej na zlecenie ZIS przez Biura Architektoniczno-Budowlanego „Junak".

– Sentyment do tej trybuny na pewno jest. Mam zdjęcia, gdy idę z kolegą, a na trybunie jest napis: „60 lat WKS Wawel”. W ubiegłym roku obchodziliśmy już stulecie klubu. Trzeba było coś z tym zrobić, bo obiekt nie spełniał już swojego przeznaczenia, było niebezpiecznie – mówi Jerzy Kaduszkiewicz, trener sekcji lekkoatletycznej Wawelu.

Nowy obiekt melodią przyszłości

Roboty obejmą całkowitą rozbiórkę trybuny łącznie z fundamentami do poziomu terenu. Zachowany zostanie mur stanowiący ogrodzenie od strony ulicy Głowackiego, który zostanie zabezpieczony płytami OSB i zadaszony blachą trapezową.

Co dalej? Miasto obiecało, że w tym samym miejscu powstanie nowa trybuna, prawdopodobnie stylem nawiązująca do zabytkowego obiektu.

– Po zakończeniu prac będziemy ogłaszać przetarg na projekt nowej trybuny WKS Wawel – mówił nam Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Kiedy obiekt mógłby powstać? Na razie nie wiadomo, choć stadion Wawelu może być brany pod uwagę przy organizacji w 2023 roku III Igrzysk Europejskich.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne