Pobiegną między pomnikami Kościuszki

archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Coroczny bieg ku pamięci bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki wystartuje w najbliższy poniedziałek. Uczestnicy pobiegną przez Rynek Główny na Kopiec Kościuszki. W samym centrum odbędą się również biegi w trzech kategoriach.

W poniedziałkowe południe (26 marca) sprzed gmachu głównego Politechniki wyruszą sztafety męskie – zawodnicy pobiegną przez Rynek Główny na Kopiec Kościuszki. Wokół Rynku odbędą się również biegi w trzech kategoriach: sztafeta kobiet, bieg VIP-ów i bieg osób niepełnosprawnych. W ramach wydarzenia zorganizowane zostaną biegi o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa.

Przed rozpoczęciem zawodów, o godz. 10.30 przedstawiciele władz miasta i Politechniki Krakowskiej złożą kwiaty na płycie Tadeusza Kościuszki w Rynku Głównym.

Bohater narodowy

Wydarzenia odbędą w ramach 42. Ulicznego Biegu Sztafetowego Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. Bieg swoją genezę zawdzięcza wydarzeniom sprzed ponad 200 lat - 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę na krakowskim rynku i objął formalnie przywództwo insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.

Z tej okazji Politechnika Krakowska, której patronem jest Tadeusz Kościuszko, co roku organizuje bieg ku pamięci bohatera narodowego (pierwszy odbył się w 1977 roku, w 30. rocznicę powstania uczelni). Od samego początku trasa wiedzie zawodników przez Kraków i jego zabytki, między pomnikami generała.

42. Bieg Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki wpisuje się, jako sportowy akcent, w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne