Co i kiedy powstanie na „Białych Morzach”?

"Białe Morza"

Za dwa lata tzw. „Białe Morza” będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dziś. Od października terenem zarządza nowy dzierżawca, który ma tam urządzić m.in. pola golfowe i uporządkować zieleń. W pierwszym roku ma przygotować wszystkie projekty, a jeśli będzie konieczność – udostępnić teren na potrzeby Światowych Dni Młodzieży.

„Białe Morza” to ogromny teren w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki, pomiędzy ulicą Herberta a rzeką Wilgą, na południe od Centrum Jana Pawła II. Znajdują się tam stawy osadowe byłych Krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay”, gdzie do 1989 roku złożono około 5 milionów ton odpadów posodowych.

34 hektary pod dzierżawę

Miasto zdecydowało o wydzierżawieniu tego terenu prywatnej firmie, z przeznaczeniem na tereny sportowo-rekreacyjne. W ten sposób ma być wykorzystana północna część „Białych Mórz”, do ulicy Podmokłej. To nieco ponad 34 hektary gruntu.

W przetargu rozpisanym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej wygrała firma Golf&Spa Resort. Druga firma odwołała się od rozstrzygnięcia przetargu, ale skarga została oddalona.

Nie tylko pole golfowe

Ostatecznie 30 września ZIS podpisał z Golf&Spa Resort umowę na trzydziestoletnią dzierżawę działek. Co na nich powstanie? Jerzy Sasorski, rzecznik miejskiej jednostki, wymienia długą listę obiektów: oprócz samego pola golfowego także pole do nauki gry w golfa dla najmłodszych, wielofunkcyjny budynek i parking dla ok. 100 samochodów z wjazdem od ulicy Podmokłej.

To jeszcze nie wszystko: inwestor będzie musiał też zadbać o ścieżkę spacerowo-biegową, plenerową siłownię i wodny plac zabaw dla dzieci. – Wszystkie obiekty mają być ogólnodostępne, przy czym elementy związane bezpośrednio z golfem – odpłatnie, na zasadach komercyjnych, natomiast pozostałe mają mieć charakter publiczny i korzystanie z nich ma być nieodpłatne – zapowiada Jerzy Sasorski.

Za półtora roku

Od 1 października firma przejęła teren i odpowiada za to, co się na nim dzieje. Zgodnie z umową, ma teraz rok na to, by przygotować projekt ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Na realizację wszystkich wskazanych powyżej elementów, z wyjątkiem samego pola golfowego, ma czas do końca marca 2017. Pole musi powstać do dwóch lat od podpisania umowy, czyli do 30 września 2017.

W międzyczasie „Białe Morza” mają się przydać podczas organizacji Światowych Dni Młodzieży, jako miasteczko namiotowe. – W przypadku zainteresowania Komitetu Organizacyjnego wykorzystaniem tego terenu inwestor zobowiązał się przygotować teren na własny koszt i we własnym zakresie, w zamian za obniżenie o min. 60% czynszu dzierżawnego za ten okres – mówi Jerzy Sasorski.



 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki Podgórze Duchackie