Ponad 28 tys. osób pobiegnie, by pomóc

fot. materiały prasowe

Ostatniego dnia ubiegłego miesiąca zakończyły się zapisy drużyn na charytatywną sztafetę biznesową Poland Business Run 2021. Na zawody, które odbędą się 5 września, zgłosiło się rekordowe 28,5 tys. biegaczy. Będą pomagać osobom z dysfunkcjami narządów ruchu

– To rekordowy wynik, który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Jest on nawet wyższy niż rekord edycji stacjonarnej z 2019 roku, kiedy zebraliśmy 27 200 uczestników – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, organizator biegu.

– Już teraz dziękujemy wszystkim biegaczom za tak liczne włączanie się w tę akcję. Nasze marzenie o wsparciu 100 beneficjentów na 10. urodziny biegu staje się naprawdę realne! – dodaje.

Zebrane z opłat startowych środki pomogą potrzebującym z całej Polski. Jedną z nich jest Renata, 51-latka z Nowego Sącza, dla której pobiegną krakowianie i inni biegacze z Małopolski. U Renaty w wieku 21 lat wykryto nowotwór kości piszczelowej. Amputacja nogi uratowała jej życie.

Dzięki zdobytej przez rodziców protezie ze Szwecji Renata skończyła studia, pracowała jako księgowa, a później w ZUS-ie, wzięła ślub i została mamą. Niestety rodzinę spotkała tragedia. Mąż zmarł, a Renata została sama z dwójką dzieci w wieku szkolnym, rozpoczętą budową domu i kredytem, który trzeba było spłacać.

W międzyczasie konieczna była wymiana protezy, ale nowa okazała się źle dopasowana, przez co jej stosowanie jest niewygodne, bolesne i niebezpieczne. Dlatego Renata otrzyma dofinansowanie elementu protezy oraz turnusu rehabilitacyjnego z nauką chodu.

Nowa formuła

Ze względu na pandemię organizatorzy już w zeszłym roku stworzyli nową formułę, która pozwala na rywalizację w bezpiecznych warunkach. W sztafecie wirtualnej 5 września biegacze pokonają 4 kilometry po własnej trasie gdziekolwiek na świecie, po czym udokumentowany wynik prześlą za pomocą aplikacji lub strony internetowej. Drużyna trafia do generalnej klasyfikacji, kiedy wszyscy członkowie prześlą swoje indywidualne wyniki.

W ten sposób po raz drugi w biegu można wziąć udział nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W tym roku w sztafecie pobiegną osoby z wielu krajów europejskich, ale i z tak odległych zakątków świata jak USA, Kanada, Japonia, Indie czy Malezja.

– Do naszej sztafety dołączają zarówno niewielkie firmy, wystawiające po jednej drużynie, jak i duże korporacje, które reprezentuje nawet 114 zespołów. Dla wielu z nich to świetna okazja do integracji z zagranicznymi oddziałami, dlatego tworzą drużyny międzynarodowe – opowiada Marta Hernik, dyrektor zarządzająca Fundacji.

comments powered by Disqus