Premier obiecał wsparcie dla Wisły. To jedyny konkret z jego wizyty w Myślenicach

Od lewej: M. Morawiecki, J. Szlachetka, J. Królewski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ramach kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś ośrodek Wisły Kraków w Myślenicach. Szef rządu zapowiedział wsparcie finansowe dla rozbudowy obiektu.

Wisła złożyła ofertę wykupu od gminy Myślenice ośrodka na Zarabiu. W planach jest rozbudowa budynku zaplecza, a także powstanie kolejnych boisk. Rozmowy w tej sprawie toczą się od dłuższego czasu. Wiele klubów, między innymi Cracovia, pozyskały na podobne inwestycje rządowe wsparcie. Pomaga w tym tworzenie centrów badawczo-rozwojowych, więc tą drogą chce iść także Biała Gwiazda.

Krótka wizyta premiera

W poniedziałek do Myślenic przyjechał premier Mateusz Morawiecki, który prowadzi kampanię wyborczą w Małopolsce i na Podkarpaciu. Stanął na środku jednego z boisk w towarzystwie burmistrza Myślenic, byłego posła Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Szlachetki i prezesa Wisły Jarosława Królewskiego. W tle młodzi zawodnicy kopali piłkę. 

Morawiecki przekonywał, że sport jest ważny i przez osiem ostatnich lat na tę dziedzinę bardzo wzrosły nakłady. Szlachetka dodał, że rząd zadeklarował wsparcie rozwoju bazy przy ulicy Zdrojowej. – Ważne, aby mogła się rozwijać o kolejne boiska, które będą na miarę klubu, który ma aspiracje grania w ekstraklasie i o europejskie puchary – mówił burmistrz.

Królewski zaczął wypowiedź od stwierdzenia, że sport jest świetną metaforą wielu ciekawych wartości, które można przekazać młodym ludziom. Potem stwierdził, że choć Wisła nie jest w ekstraklasie, to jest klubem ekstraklasowym. Wspomniał o 500 zawodnikach w akademii, drużynach kobiet, blind footballu i amp futbolu.

– Chcemy stworzyć centrum badawczo-rozwojowe, które tak jak Wisła, będzie w top 3 w Polsce. Zamierzamy wykorzystywać nowe technologie. Myślimy nad wizją akademii, centrum Wisły Kraków. W najbliższych dniach, tygodniach temat będzie się konkretyzował i przyszłość klubu od tej strony będzie dość wyrafinowana – zakończył.


Dziesiąty rok w Myślenicach

Ośrodek przy ul. Zdrojowej wybudowały władze Myślenic. Wisła korzysta z niego od 1 stycznia 2014 na podstawie dwudziestoletniej umowy. Koszt rocznego najmu to około 900 tysięcy złotych. W związku z przeprowadzką piłakrzy 13-krotnego mistrza Polski poza Kraków, klub przestał być operatorem stadionu im. Henryka Reymana. Ponosi koszty utrzymania murawy i płaci za organizację meczów. Pracownicy Wisły na co dzień korzystają z powierzchni biurowych miejskiego obiektu.