Problemy ze strzelaniem. „W Polsce jesteśmy przegrani”

Strzelnica na Pasterniku jest zamknięta fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po wstrzymaniu działalności na Pasterniku, w Krakowie nie ma miejsca, gdzie można strzelać z broni kulowej. Miasto nie zdecydowało się wziąć udziału w rządowym projekcie „Strzelnica w powiecie”, za to planuje budowę obiektu w rejonie ulic Drożdżowej i Bogucickiej.

Na terenie strzelnicy w Rząsce głucha cisza. Od końca sierpnia – decyzją Wojewódzkiego Małopolskiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego została zamknięta – z obiektu nie można korzystać z powodu stanu zagrażającemu życiu i zdrowiu. Trwa tam remont. Teren należy do wojska, które dzierżawiło go firmie MR Sport, prowadzącej strzelnicę.

„Drugie co do wielkości miasto w Polsce nie posiada żadnej ogólnodostępnej strzelnicy spełniające współczesne standardy” – interpelowała do prezydenta radna Małgorzata Jantos.Zamknięcie strzelnicy na Pasterniku odbiło się nie tylko na dorosłych. Problemy mają też kluby szkolące dzieci. Od lipca Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków nie prowadzi zajęć podsekcji, która strzelała do rzutków.

Potrzebna wyprawa

– Pasternik był jedynym miejscem, gdzie można było strzelać ze wszystkich rodzajów broni. W Wiśle mamy strzelnicę pneumatyczną, by strzelać do rzutków jeździło się na Pasternik – tłumaczy Szymon Polaszczyk, koordynator sekcji strzeleckiej w TS Wisła.

„Machanie strzelbą na sucho” dla dzieci nie ma sensu, bo szybko się zniechęcają. Najbliższe strzelnice są w Myślenicach, Bochni, Tarnowie, Jędrzejowie i Śląsku.

– To już wyprawa, duże obciążanie. Tym bardziej, że ze strzelnicą na Pasterniku mieliśmy umowę, że dzieci strzelają za darmo – podkreśla Polaszczyk.

Dodaje, że brak takiego miejsca w Krakowie, stawia nasze miasto w roli autsajdera w sporcie olimpijskim. Młodzież praktycznie nie ma szans pojechać na zawody, takie jak Puchar Świata.

– W Polsce jesteśmy przegrani. Zawodnik powinien strzelać w dwóch-trzech konkurencjach, wtedy ma duże szanse. Jak nie pójdzie mu w jednej, będzie mieć jeszcze szansę w innej. Sama broń kulowa to za mało – tłumaczy trener TS Wisła.

Plany miasta

W odpowiedzi na interpelację radnej Jantos prezydent tłumaczy, że w sprawie strzelnicy na Pasterniku miasto nie może nic zrobić. Nie wzięło udziału w rządowym programie „Strzelnica w powiecie” (Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało w konkursie 14,7 mln zł) ponieważ „założenia gminy w zakresie budowy strzelnicy nie odpowiadały warunkom określonym w projekcie rządowym”.

Kraków chce wybudować miejską strzelnicę sportową w rejonie ulic Drożdżowej i Bogucickiej (Bieżanów-Prokocim). W projekcie budżetu na 2020 rok na zadanie realizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej  znalazło się 300 tysięcy złotych. W przyszłym roku miasto chce mieć opracowaną projekt i złożony wniosek o pozwolenie na budowę/zgłoszenie wykonania robót budowlanych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim