Prokuratura ostro o bezpieczeństwie na stadionie Cracovii

Stadion podczas derbów Krakowa fot. JG

Agresywne zachowanie kibiców, wnoszenie na stadion i odpalanie rac czy flagi zawierające niedozwolone treści – to tylko część argumentów, dla których prokuratura krytycznie ocenia poziom bezpieczeństwa na stadionie Cracovii. Efektem jest wniosek do wojewody o przeprowadzenie kontroli i – w razie potrzeby – zamknięcie stadionu.

O wniosku skierowanym przez prokuraturę do wojewody informowaliśmy w piątek. W tym tygodniu prokuratura potwierdziła ten fakt i przygotowała obszerny komunikat. Nie szczędzi w nim krytycznych słów pod adresem uczestników grudniowego meczu derbowego i sceptycznie wypowiada się o możliwości zapewnienia bezpieczeństwa podczas kolejnych imprez.

Chodzi o wydarzenia z 13 grudnia, podczas derbów z Wisłą. Na stadionie doszło wówczas do zadymy i mecz został przerwany. – W czasie trwania meczu doszło do wystrzelenia i odpalenia łącznie kilkuset rac i petard przez kibiców obydwóch drużyn oraz oddawania strzałów z rakietnic przez kibiców Cracovii w kierunku kibiców drużyny przeciwnej – relacjonuje prokuratura. – Niebezpieczne przedmioty rzucane były na murawę stadionu oraz w kierunku piłkarzy. Na stadion musiała wkroczyć Policja – czytamy w oświadczeniu. Prokuratorzy zwracają też uwagę na zachowania kibiców Wisły, pisząc o flagach z prowokującymi napisami czy o zasłanianiu twarzy.

– Impreza masowa polegająca na rozegraniu meczu piłki nożnej ma na celu współzawodnictwo sportowe, gdy tymczasem stała się areną rozgrywek o charakterze przestępczym – komentuje prokuratura, znana raczej z powściągliwych, napisanych prawniczym językiem komunikatów. W ocenie prokuratury, te wydarzenia świadczą o negatywnie o możliwości zapewnienia bezpieczeństwa na kolejnych imprezach masowych na stadionie Cracovii.

Kary i zmiany zasad

To już kolejne echa grudniowych wydarzeń na stadionie. Jeszcze pod koniec roku Komisja Ligi Ekstraklasy ukarała klub zamknięciem całego stadionu na dwa mecze ligowe w roli gospodarza (ze Śląskiem Wrocław i Legią Warszawa) oraz na kolejne derby. Do tego Cracovia musi zapłacić 100 tysięcy złotych grzywny, a jej kibice nie mogą organizować wyjazdów na wszystkie mecze do końca tego sezonu.

Wczoraj natomiast Cracovia poinformowała o zmianie zasad wstępu na stadion w celu poprawy bezpieczeństwa. Największą zmianą jest to, że klub nie będzie prowadził sprzedaży jednorazowych biletów. Wstęp będzie możliwy wyłącznie dla tych kibiców, którzy są w posiadaniu karty kibica i którzy wykupią karnet.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne