Przełom w Wiśle. Biała Gwiazda niedługo zmieni właściciela

Jakub Błaszczykowski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Ważny dzień dla kibiców Wisły Kraków. TS i piłkarska spółka ogłosiły porozumienie w sprawie praw do używania znaków towarowych. W najbliższych dniach Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski chcą formalnie zostać nowymi właścicielami 13-krotnego mistrza Polski.

Dotychczas prawo do nazwy i historycznego herbu posiadało wyłącznie Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków. Konflikt o znaki towarowe był jednym z głównych powodów braku formalnego przejęcia spółki przez trio Błaszczykowski-Jażdżyński-Królewski do końca 2019 roku.

Strony dały sobie kolejne 12 miesięcy na dojście do kompromisu. Tomasz Jażdżyński, przewodniczący rady nadzorczej Wisły Kraków SA nie krył w styczniu, podczas podpisywania aneksu do umowy, że nie tak wyobrażał sobie początek 2020 roku.

„Drugi raz w ciągu 12 miesięcy podpisałem dokumenty ratujące Wisłę przed bankructwem. Wtedy było to zwycięstwo, dziś piłkarska Wisła poniosła porażkę. Teraz walka o utrzymanie - wzmocnimy drużynę na ile to możliwe. To będzie trudny czas - wsparcie kibiców będzie kluczowe" – napisał na Twitterze Jażdżyński.

Po połowie

W środę spółka poinformowała, że 31 marca podpisała z Towarzystwem Sportowym szereg umów, dzięki którym zapewniła sobie pięćdziesięcioprocentowy udziału w prawach do nazwy i historycznego herbu.

„Porozumienie obejmuje znaki słowne „Wisła Kraków” i „TS Wisła” oraz znak słowno-graficzny „TS Wisła 1906” (historyczny herb klubu). Wszystkie one będą mogły być wykorzystywane zarówno przez spółkę, jak i stowarzyszenie w kontekście prowadzonych przez te podmioty sekcji sportowych" – czytamy w komunikacie.

TS Wisła i Wisła SA podpisały również porozumienie regulujące wieloletnią współpracę marketingową. Przypomnijmy, że od lipca spółka przejmie również prowadzoną przez stowarzyszenie akademię piłkarską.

Nowi właściciele

Koniec sporu otwiera drogę do przejęcia pakietu akcji spółki przez Błaszczykowskiego, Jażdżyńskiego i Królewskiego. Formalnie posiada je TS, ale nie ma najmniejszego wpływu na funkcjonowanie klubu.

„Po podpisaniu dokumentów regulujących prawa do znaków towarowych, na ręce przedstawicieli zarządu Towarzystwa Sportowego Wisła złożone zostało oświadczenie panów Jakuba Błaszczykowskiego, Tomasza Jażdżyńskiego i Jarosława Królewskiego rozpoczynające proces przejęcia przez nich akcji Wisła Kraków SA. Obydwie strony dołożą wszelkich starań, aby do transakcji doszło na przestrzeni tygodnia" – informuje Wisła.

Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski na początku ubiegłego roku pożyczyli Wiśle 4,5 mln zł, dzięki którym klub odzyskał licencję na grę w ekstraklasie i utrzymał się na powierzchni.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne