Radni krytycznie o nowej hali AGH

Działka, na której ma powstać hala fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uczelnia planuje budowę dużej hali sportowej z widownią na 800 osób i parkingiem podziemnym. Negatywną opinię o lokalizacji obiektu na działce przy basenie wydała Rada Dzielnicy V Krowodrza.

W tym roku Akademia Górniczo-Hutnicza świętuje 100-lecie otwarcia, którego rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości dokonał marszałek Józef Piłsudski.

Uczelnia planowała, że w roku jubileuszowym rozpocznie budowę nowej hali sportowej. Obiekt ma powstać w rejonie ulic Buszka, Tokarskiego i Armii Krajowej (teren kampusu AGH i Miasteczka Studenckiego) na działce przy basenie.


Zieleń i komunikacja

Inwestycja się opóźni, ponieważ AGH nie otrzymała jeszcze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji przez urząd miasta. Przeszkodą w jej wydaniu jest między innymi opinia radnych dzielnicowych z Krowodrzy. W ubiegłym tygodniu podjęli uchwałę, która krytycznie ocenia projekt.

Radni wskazują, że budynek ma być trzykrotnie większy od istniejącego basenu i zajmie cały teren zielony.

„W projekcie nie ma mowy o powierzchni biologicznie czynnej. Na zieleń wokół budynku nie wystarczy już miejsca, a projektant nie zaplanował rozwiązań takich jak zielone ściany czy zielony dach” – tłumaczą swoją decyzję.

Wskazują również, że inwestycja może negatywnie wpłynąć na ruch samochodowy w tym rejonie. „Będzie włączony w wyjazd do ulicy Armii Krajowej przy przychodni. To stanowczo niewystarczające rozwiązanie” – wskazują w uchwale.

– Znamy opinię rady. Czekamy na spotkanie jej przedstawicieli z urzędem miasta, który jest organem decyzyjnym – mówi Natalia Bujak z biura prasowego AGH.

30 sekcji

Plany zakładają utworzenie dużego, pięciopiętrowego kompleksu sportowego z parkingiem podziemnym. W jednej z hal planowane są trybuny na 800 miejsc. Druga ma służyć studentom podczas zajęć wychowania fizycznego.

Obecnie uczelnia korzysta z zaplecza sportowego przy ulicy Piastowskiej, ale jest ono niewystarczające.

– Plany związane ze starym budynkiem nie zostały jeszcze na tę chwilę określone – informuje Bujak.

Społeczność studentów liczy 30 tysięcy osób, a uczelniany Akademicki Związek Sportowy jest jednym z największych w kraju (30 sekcji).

Drużyny pod szyldem AGH dobrze radzą sobie w profesjonalnych rozgrywkach halowych – koszykówce i siatkówce. Jesienią powstała męska drużyna piłki ręcznej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne