Rafał Sonik po raz ósmy na podium Pucharu Świata

fot. Rafał Sonik Team

We wtorek Rafał Sonik wskoczył na trzeci stopień podium Rajdu Maroka i przypieczętował drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. – Jak każdy sportowiec z ambicjami celowałem w złoty medal i siódme trofeum, ale w perspektywie tego, co przeżyłem w tym sezonie, czuję satysfakcję. Ósme podium w karierze smakuje równie dobrze, jak zwycięstwo – mówił na mecie krakowianin.

Walka do końca

Ostatni etap zmagań na Saharze miał rozstrzygnąć nie tylko o losach rajdu, ale i Pucharu Świata. – Szanse na zmianę w klasyfikacji były minimalne, ale walka zawsze toczy się do samego końca. W Katarze, kiedy jechałem ślimaczym tempem przez pustynię z pękniętą ośką, byłem przekonany, że Alexis Hernandez zabrał mi zwycięstwo. Jednak Peruwiańczyk też miał poważną awarię i wygrałem. Gdybym się poddał, nie zapracowałbym na podium klasyfikacji generalnej – podkreślił Sonik.

„Kosmiczny” pojazd” rywala

W Maroku niestety nie powtórzył się katarski scenariusz. Ostatni odcinek specjalny padł łupem Keesa Koolena, który rzutem na taśmę zrzucił z pierwszego miejsca Sebastiena Soudaya. Holender wygrał OiLibya Rally i zdobył pierwszy w karierze Puchar Świata.

– Kees Koolen dysponuje wręcz „kosmicznym” quadem, który budował ze swoim zespołem przez kilka ostatnich lat. Sezon pokazał, że choć ma zdecydowanie większe możliwości i lepsze osiągi, jestem w stanie z nim konkurować. Muszę tylko być w pełni sił. Niestety w Ameryce Południowej borykałem się z kontuzją kolana, a potem złamaną kością w stawie skokowym. Te urazy pokrzyżowały mi plany, ale i tak czuję satysfakcję, że nie dałem się złamać bólowi. Nic tak nie cieszy, jak moment, w którym po raz kolejny przesuwamy granicę swoich możliwości – podsumował Sonik.

Wyniki V etapu:

1. Kees Koolen (Holandia) 2:16.14

2. Bruno da Costa (Francja) +0.56

3. Dmitrij Sziłow (Rosja) +5.13

4. Rafał Sonik (Polska) +6.17

5. Aleksander Maksimów (Rosja) +6.43

 

Klasyfikacja generalna:

1. Kees Koolen (Holandia) 12:30.42

2. Bruno da Costa (Francja) +3.46

3. Rafał Sonik (Polska) +12.45

4. Sebastien Souday (Francja) +27.09

5. Alexis Hernandez (Peru +50.50

 

Końcowa klasyfikacja Pucharu Świata:

1. Kees Koolen (Holandia) 109

2. Rafał Sonik (Polska) 92

3. Alexis Hernandez (Peru) 84

4. Rodolfo Guillioli (Gwatemala) 47

5. Ignacio Casale (Chile) 28

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne