Rajd Dakar: świetny dzień Sonika i awans w klasyfikacji

fot. Rafał Sonik Team

Na dwa etapy przed końcem rajdu krakowianin zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Na mecie dzisiątego etapu w końcu był zadowolony.

Dwie godziny snu, siedemnaście godzin w trasie

Na trasie dziesiątego etapu nic nie było łatwe i przyjemne. Odczuwalna temperatura sięgała znacznie powyżej 50 stopni Celsjusza, a zawodnicy musieli przedzierać się przez jeden z najbardziej nieprzyjemnych rodzajów terenu – piaszczyste fale, porośnięte gęstą roślinnością z licznymi sekcjami fesz-feszu. W tych warunkach ponownie do mety nie dojechało wielu motocyklistów (również z czołówki, jak Pablo Quintanilla, czy zabrany do szpitala Stefan Svitko) oraz quadowców.

– To był jeden z prawdziwie dakarowych etapów, który pokazał kto jest dobrze przygotowany do tych zmagań. Czuliśmy się, jakbyśmy jechali przez suchą saunę. Widziałem wielu motocyklistów, którzy wycieńczeni zatrzymywali się w cieniu, a kibice oblewali ich wodą. Na mecie czekał na nas samochód-chłodnia, do którego natychmiast wprowadzali nas medycy. Wszyscy byli przegrzani, ale dla mnie im dłuższy i gorętszy dzień w trasie, tym większą sprawia on przyjemność. Spałem dwie godziny, jechałem 17 i… wreszcie jestem bardzo zadowolony – komentował na mecie Rafał Sonik.

Chrzest Wiśniewskiego

Zwycięzca Dakaru z 2015 roku uzyskał piąty czas i awansował na szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Rajdowy wyga nie krył też jednak podziwu dla swojego kolegi-debiutanta. – Kamil Wiśniewski przeżył swój dakarowy chrzest i zrobił to w świetnym stylu. Pokonał 450 km odcinka specjalnego w ekstremalnie trudnych warunkach, notując świetny wynik. Jechał za większością samochodów i najlepszymi ciężarówkami, zmagał się więc nie tylko z bólem i uszkodzonym quadem, ale również grząskim, rozjechanym terenem, pokrytym siecią głębokich kolein – opowiadał krakowianin.

W piątek odbędzie się już przedostatni etap, ale ostatni tak wymagający. Trasa z San Juan do Rio Cuarto liczy w sumie 754 kilometrów, z czego 288 to odcinek specjalny. Organizatorzy zapowiadają 50-kilometrową sekcję wydm, a następnie spory fragment rodem z rajdów WRC. To tu rozegra się decydujący pojedynek o prymat w każdej z klas.

Klasyfikacja generalna:

1. Siergiej Kariakin (Rosja) 34:38.33

2. Ignacio Casale (Chile) +21.05

3. Axel Dutrie (Francja) +3:06.51

---

6. Rafał Sonik (Polska) +5:09.12

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne