Rekordowy 18. PZU Cracovia Maraton. Kenijczyk i Ukrainka najlepsi

Tysiące biegaczy pokonało dziś ponad 42-kilometrową trasę, wiodącą przez Stare Miasto, Podgórze czy Nową Hutę w ramach 18. PZU Cracovia Maraton. Wystartowało jednak mniej osób, niż przed rokiem.

Linię startu przekroczyło 5290 zawodniczek i zawodników, czyli 558 mniej, niż w 2018 roku. Cracovia Maraton był najważniejszym punktem dwudniowego festiwalu biegowego w stolicy Małopolski. Od 2014 roku, po raz kolejny start i meta wydarzenia, zaliczanego do Korony Maratonów Polskich i Królewskiej Triady Biegowej, znalazły się na Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „Z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegli obok licznych zabytków miasta.

Kenia i Ukraina pobili rekord trasy

W tym roku rywalizację wśród mężczyzn wygrał Kenijczyk Cyprian Kotut, który do mety dotarł o czasie 2:09:18, co stanowi nowy rekord Cracovia Maratonu. Jeśli chodzi o kobiety, to najlepsza okazała się Ukrainka Viktoriya Khapilinia, która również w rekordowym czasie przybiegła do mety – 2:28:03. Najlepszy z Polaków okazał się Jakub Szymankiewicz z Wronek, który zajął ósme miejsce - 2:23.01. Wśród kobiet najlepszą Polską okazała się Angelika Mach - 2:39:52 i czwarta lokata wśród pań.

Rywalizacja wózkarzy i Bieg w Szpilkach

W ramach 18. PZU Cracovia Maraton rywalizowali również wózkarze. Tutaj triumfował trzykrotny złoty medalista olimpijski, były żużlowiec Rafał Wilk. W Londynie zdobył dwa złote medale, w Rio de Janeiro jeden złoty i srebrny medal. W Krakowie to jego siódme zwycięstwo. Drugi na mecie był Rafał Szumiec – nie tylko kolarz ręczny, ale także narciarz alpejski, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Vancouver.

Na krakowskim Rynku Głównym odbyła się także trzecia edycja Biegu w Szpilkach. W zmaganiach na wesoło trzy pierwsze miejsca zajęły te same osoby, co przed rokiem – pierwsze Karolina Giza, drugie Anna Jamioł, a trzecie… mężczyzna, Krzysztof Stec.

Bieg w świetle księżyca

W tym roku weekend maratoński rozpoczął się od 14. edycji Cracovia Maraton na Rolkach, w której zwyciężył jeden z zagranicznych gości – Łotysz Reinis Znotins. Wśród kobiet triumfowała Aleksandra Szymkiewicz, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. W czternastej edycji Cracovia Maraton na Rolkach wystartowało 290 zawodników, w tym reprezentanci Czech, Słowacji, Estonii, Łotwy, Ukrainy, Litwy i Holandii.

W sobotę zorganizowano również kolejną, szóstą edycję Biegu Nocnego na 10 km. Oprócz największej w historii frekwencji – 3967 uczestników w porównaniu do 3053 w roku ubiegłym, ustanowione zostały również rekordy trasy. Najlepszy okazał się reprezentant Polski Arkadiusz Gardzielewski, uzyskując czas 29 minut i 45 sekund. Wśród kobiet świetny wynik - 33 minuty i 7 sekund - uzyskały Kenijka Caroline Mjebet Korir.

Przed Biegiem Nocnym na 10 km, na krakowskim Rynku Głównym odbyła się również szósta edycja Biegu w Krawacie, w którym – podobnie jak przed rokiem – zwyciężył Adama Czerwiński. Drugi był Patryk Marmon, a trzeci Jakub Piech.