Rocznicę odzyskania niepodległości uczczą na sportowo. Zyskają chore dzieci

fot. Adam Frączek/LoveKraków.pl

Blisko trzy tysiące osób potwierdziło uczestnictwo w 3 Krakowskim Biegu Niepodległości. Dochód z m.in. opłat startowych zostanie przekazany  na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Potrzebny jest nowy respirator i dwa nieinwazyjne aparaty wspomagające oddychanie u noworodków i niemowląt.

Lista startowa wciąż jest otwarta i można się jeszcze zapisać. 3. Krakowski Bieg Niepodległości rozpocznie się 11 listopada o godzinie 15. Do pokonania będzie symboliczne 11 kilometrów. – To bieg dla każdego, również dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Uczestnicy mają prawie dwie godziny na pokonanie trasy, więc można ją po prostu przemaszerować – zachęca Paulina Kowalska, dyrektor wydarzenia i współorganizator.

Trasa biegu biegnie z Błoń krakowskich, wokół Starego Miasta Plantami, obok Wawelu, wzdłuż Wisły, Salwatora, Al. Waszyngtona i kończy się na Błoniach. Podczas wydarzenia ubrani w białe i czerwone koszulki biegacze utworzą symboliczną polską flagę. – Udział w biegu to patriotyzm w nowoczesnym wydaniu. Z jednej strony czcimy narodowe święto, promując jednocześnie zdrowy styl życia, a z drugiej wspieramy dzieci z wadami serca. Naprawdę warto się do nas dołączyć – zachęca Paweł Żyła z Klubu Dystans.

Do 8 listopada opłata startowa wynosi 69 złotych. 99 złotych zapłacą biegacze, którzy zapiszą się w biurze zawodów 10 i 11 listopada.

Dochód z biegu przeznaczony zostanie na zakup sprzętu dla najmłodszych po operacjach serca. Każde takie dziecko trafia pod respirator, czyli aparat, który wspomaga oddychanie. Oddział Intensywnej Terapii Kardiochirurgicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym posiada 18 takich urządzeń. Wszystkie pracują już ponad 10 lat i są mocno wyeksploatowane. – Nie ma kardiochirurgii bez respiratorów. Każdego roku powinnyśmy kupować 2-3 urządzenia, aby sukcesywnie je wymieniać – mówi prof. Janusz Skalski, szef Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej.

Nowy respirator kosztuje około 100 tysięcy złotych. Marzeniem kardiochirurgów ze szpitala w Prokocimiu jest również zakup dwóch aparatów do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, które dedykowane są najmłodszym pacjentom - noworodkom i niemowlakom. Byłyby to pierwsze urządzenia tego typu w szpitalu. Potrzeba na nie około 80 tysięcy złotych. – To technologia, która umożliwia skuteczną tlenoterapię za pomocą rurki wpiętej pod nosem pacjenta. Dzięki temu nie trzeba długotrwale podtrzymywać intubacji dziecka. W przypadku najmniejszych pacjentów ma to ogromne znaczenie: skraca czas leczenia i zmniejsza ilość powikłań – wyjaśnia prof. Skalski.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne