Rodzynek z Cracovii w kadrze, której celem jest awans do wyższej dywizji

Trener Robert Kalaber i zawodnicy reprezentacji fot. materiały prasowe
Bramkarz David Zabolotny, który w ubiegłym sezonie reprezentował Cracovię, utrzymał miejsce w kadrze hokeistów na mistrzostwa świata dywizji 1B. Turniej zostanie rozegrany od 26 kwietnia do 1 maja w Tychach.

Biało-czerwoni cztery lata temu zajęli ostatnie miejsce w turnieju mistrzoswtw świata dywizji 1A rozgrywanym w Budapeszcie i spadli do trzeciej ligi światowego hokeja. Od wtorku do niedzieli rozegrają pięć meczów, po których chcą świętować awans do wyższej dywizji. Promocję wywalczy tylko najlepszy zespół. Podopieczni słowackiego trenera Roberta Kalabera zagrają przed polską publicznością, na lodowisku w Tychach, cztery mecze: z Estonią (26 kwietnia), Ukrainą (28 kwietnia), Serbią (29 kwietnia) i Japonią (1 maja). 

O jednego rywala mniej

– Z Estonią ostatnio wygraliśmy dwa mecze kontrolne, ale rywal nie zagrał w tych spotkaniach w najsilniejszym składzie. Ukraina będzie mocna, ma za sobą solidne przygotowania i wiadomo, że będzie odpowiednio zmotywowana. Serbia wydaje się najsłabszą ze wszystkich zespołów, ale na pewno rywala nie zlekceważymy. W światowym rankingu najwyżej z naszych przeciwników jest sklasyfikowana reprezentacja Japonii, ale nie wiemy, w jakiej ten zespół będzie formie. Nasz cel jest jasny – awans na zaplecze elity – mówi trener Kalaber.Z powodu wykluczenia z rozgrywek elity Rosji i Białorusi doszło do zmian w niższych dywizjach i Litwa została przesunięta do 1A. Dlatego w Tychach wystąpi nie sześć, a tylko pięć zespołów. Wcześniej turniej planowano zorganizować w katowickim Spodku, ale z powodów finansowych przeniesiono go do mniejszego obiektu.

Zawodnik Cracovii w turniejowej kadrze

W kadrze, która przygotowywała się do mistrzostw, jest tylko jeden zawodnik Comarch Cracovii w sezonie 2021/2022 – bramkarz David Zabolotny. 28-latek, podobnie jak Kamil Lewartowski z GKS-u Tychy, nie odgrywa w reprezentacji pierwszoplanowej roli. Bramkarzem numer jeden jest John Murray, zawodnik mistrza Polski GKS-u Katowice. 

Z powodu problemów rodzinnych Kalaber nie może liczyć na Grzegorza Pasiuta, kapitana GKS-u Katowice. Z kolei obowiązki klubowe mogą nie pozwolić na występ grających w Czechach i na Słowacji Aronowi Chmielowskiemu i Kamilowi Wałędze.

– Mamy zawodników, którzy prezentują wysoką jakość i mają spore doświadczenie, bo grali w wielu turniejach mistrzowskich. To nasz duży atut. Liczymy też, że kibice w Tychach będą naszym szóstym zawodnikiem i stworzą atmosferę godną turnieju mistrzowskiego. Zrobimy wszystko, aby fani byli zadowoleni nie tylko z naszych zwycięstw, ale również atrakcyjnej gry – podkreśla trener biało-czerwonych.

Nowe kontrakty w Cracovii i obóz szkoleniowy akademii

Drużyna Cracovii miniony sezon Polskiej Hokej Ligi zakończyła bez medalu, odpadając w ćwierćfinale z GKS-em Tychy. Klub ogłosił przedłużenie kontraktów przez dwóch zawodników. Barwy zdobywcy Pucharu Kontynentalnego nadal będą reprezentować napastnicy Damian Kapica i Erik Nemec, których umowy obowiązują do końca przyszłych rozgrywek.

Od 25 do 29 kwietnia na lodowisku Pasów przy ulicy Siedleckiego odbywa się obóz szkoleniowy akademii. Młodzi zawodnicy szlifują umiejętności pod okiem specjalistów ze Słowacji. W planie są zajęcia teoretyczne i praktyczne.

– Praktyczna część obozu skupi się na doskonaleniu jazdy na łyżwach, pracy indywidualnej oraz treningu kombinacyjnym, poświęconym grze zarówno defensywnej, jak i ofensywnej. W zajęciach wezmą udział wszystkie grupy, począwszy od minihokeja aż do młodzika – wyjaśnia Anton Tomko, koordynator hokejowej akademii Cracovii.

comments powered by Disqus