Rozmowa na dzień dobry. Niedługo co dziesiąty Polak będzie wegetarianinem lub weganinem

fot. LoveKraków.pl

Już osiem procent Polaków deklaruje, że jest wegetarianinem lub weganinem. – Powody przejścia na dietę roślinną są różne: dbałość o środowisko, zwierzęta i własne zdrowie. Coraz częściej jednak jest to połączenie wszystkich trzech aspektów – mówi dietetyk Iwona Kibil z wegecentrum.pl

Michał Knura, LoveKraków.pl: Obserwujemy duże zainteresowanie i przechodzenie na wegetarianizm lub weganizm. Jakie motywy kierują ludźmi? Jakimi pubudkami kierują się pani pacjenci?

Iwona Kibil, dietetyk: W ciągu ostatnich pięciu lat trend związany z weganizmem i wegetarianizmem znacznie się nasilił i stale wzrasta. W latach 2012–2017 częstotliwość haseł związanych z weganizmem wpisywanych do wyszukiwarki Google zwiększyła się trzykrotnie. Firmy badające rynek przewidują, że stale będzie przybywało wegan i produktów roślinnych na rynku. Już teraz około osiem procent Polaków deklaruje, że jest weganinem lub wegetarianinem. 

Wegetarianie i weganie nie są już traktowani jak przybysze z innej planety?


Kiedy studiowałam, diety wegetariańskie uznawane były za coś niewłaściwego, niedoborowego. No bo jak można rezygnować z jedzenia mięsa, które zawiera pełnowartościowe białko? Obecnie wegetarianizm nie dziwi już nikogo i w każdym większym polskim mieście powstają wegańskie restauracje lub restauracje z wege opcjami.

Czy do przejścia na wegetarianizm/weganizm trzeba się specjalnie przygotowywać i umawiać na badania?

Jeżeli ktoś jest chory na jakąś chorobę przewlekłą, polecam przebadanie się. Osoby zdrowe nie muszą specjalnie uważać na siebie po rezygnacji z jedzenia mięsa. Należy jednak suplementować witaminę B12, gdyż nie występuje ona w produktach pochodzenia roślinnego.

Czy na zmianę żywienia i stylu życia decydują się głównie młodzi? Zdarzają się podopieczni powyżej 50 roku życia?

Głównie są to osoby młode w przedziale wiekowym 20–40 lat, ale mam też trochę pacjentów starszych i bardzo dużo dzieci, które są na diecie wegetariańskiej od urodzenia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne