Surma wraca do Wisły. Kibice podzieleni

fot. Wisła Kraków

Wisła kontynuuje budowę klubu opartą na byłych piłkarzach. Sprawdziły się informacje sprzed kilku tygodni i drużynę juniorów starszych poprowadzi Łukasz Surma, wychowanek Białej Gwiazdy i rekordzista pod względem występów w ekstraklasie.

Surma zastąpił Mariusza Jopa, który został przeniesiony do sztabu pierwszej drużyny. W sezonie 2018/2019 Centralnej Ligi Juniorów zagra 16 drużyn. Kraków – obok Wisły – będzie reprezentowała Cracovia, która poprzednie rozgrywki zakończyła wicemistrzostwem.

Surma zadebiutuje w rozgrywkach na początku sierpnia. Wisła zacznie sezon meczem z Zagłębiem Lubin. Pełny terminarz można zobaczyć TUTAJ

– Objęcie tej funkcji traktuję jako duże wyzwanie. Przez wszystkie lata jedna rzecz w klubie się nie zmieniła. Wisła Kraków zawsze miała wielkie ambicje i przez to, że grałem przy Reymonta, już na pierwszym treningu chłopaków powiedziałem im, jakie są tu wymagania. Powiem szczerze, że czuję pewny rodzaj adrenaliny w związku z powrotem do Białej Gwiazdy po równo 20 latach, które ostatnio sam z ciekawości liczyłem – mówi nowy trener w klubowych mediach.

Niespełniony wychowanek

41-letni Surma rozegrał dla Białej Gwiazdy 70 ligowych meczów. Grał w drużynie, która wywalczyła awans do ówczesnej I ligi. Przed sezonem 1998/1999 przeszedł do Ruchu Chorzów, a potem grał w Legii Warszawa, Izraelu, Austrii, Lechii Gdańsk i ponownie w Ruchu, gdzie w połowie 2017 roku zakończył karierę. Ominęły go więc złote lata Wisły po przejęciu klubu przez Bogusława Cupiała. Zawodnik nigdy nie ukrywał, że bardzo żałuje, że nie dostał przy Reymonta szansy.

Zaczął od IV ligi

W ekstraklasie rozegrał 599 spotkań, co czyni go zdecydowanym rekordzistą pod względem liczby występów. W Legii, Lechii i Ruchu nosił kapitańską opaskę.

Surma nie zawiesił definitywnie butów na kołku. Od stycznia do czerwca tego roku był grającym trenerem czwartoligowej Watry Białka Tatrzańska. Przejął zespół na 13. pozycji i awansował z nim na piątą lokatę. W czasie pracy pięciokrotnego reprezentanta Polski Watra zdobyła 36 punktów w 16 meczach i w tabeli w tym czasie zajęła pierwsze miejsce.

Nieprzychylne komentarze

Zanim Surma przejął zespół z Podhala, jesienią występował w oldbojach Wisły, którzy zdobyli mistrzostwo Krakowa. Już wtedy można było natknąć się na komentarze, że wychowanek nie powinien grać w drużynie Białej Gwiazdy. Część kibiców wytyka mu jego przeszłość w Legii i zachowanie po bramce strzelonej wiślakom, kiedy w Warszawie całował herb stołecznej drużyny. Kiedy kilka miesięcy później pomocnik wrócił z Legią na Reymonta, kibice przywitali go sektorówką z jego podobizną i napisem „Wanted Surma, only dead” (Poszukiwany Surma, tylko martwy).

REKLAMA

– Była z mojej strony akcja, to później była reakcja ze strony kibiców Wisły. Zabolała mnie ta flaga, ale ich pewnie też ubodło, że wychowanek ich klubu całował koszulkę Legii po strzeleniu bramki Wiśle. Nie zrobiłem tego jednak, żeby kogoś dotknąć. To były wielkie emocje, związane z moją niespełnioną miłością do Wisły. Gdzieś w głębi serca bolało mnie, że w moim klubie nie zostałem doceniony, że musiałem szukać szczęścia gdzie indziej – tłumaczył później Surma na łamach „Dziennika Polskiego”.

Tamta sytuacja jest mu wypominana i dziś. Podobnie jak rzucenie koszulką w trenera Wisły, Wojciecha Łazarka, który postanowił zmienić piłkarza. „Prima aprilis już był dawno temu”, „Brawo zarząd. Przyszła legenda. Tylko kurcze szkoda, że nie nasza” – piszą w Internecie fani Białej Gwiazdy.

Mniej jest komentarzy popierających decyzję zarządu Wisły „Surma to wiślak z krwi i kości. Zawsze pamiętał, gdzie się wychował, pomimo że nie pałał miłością do tych, którzy naszym klubem zarządzali – takie czasy były i tyle. My też przecież niekoniecznie kochaliśmy Basałajów czy Bednarzy. Maxi, już nie pitol o tej koszulce, bo to był jednorazowy wyraz wzburzenia, że go Łazarek tak traktował i miał chłopak dość takiego traktowania” – napisał na wislaporta.pl użytkownik szymon26.

„Historia zatoczyła koło...Witaj w domu Łukasz. Powodzenia!!!” –  skomentował na Facebooku Wisły jeden z jej kibiców.

Kolejny były piłkarz

Surma to kolejny były zawodnik Wisły, który znalazł zatrudnienie w klubie. Trenerem seniorów jest Maciej Stolarczyk, jego asystentami Kazimierz Kmiecik, Radosław Sobolewski i Mariusz Jop. Dyrektorem sportowym został Arkadiusz Głowacki, a jako skaut pracuje Marcin Kuźba.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne