Światowy problem nie omija krakowskich dzieci. Pomaga im KSOS

fot. KSOS
Twoje dziecko się garbi, ma problemy z klatką piersiową, źle chodzi, a może ma już stwierdzoną skoliozę? Na pewno nie jesteś jedynym rodzicem, którego pociecha boryka się z wadą postawy. Od ponad 50 lat terapią, leczeniem i profilaktyką wad postawy zajmują się instruktorzy z Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. „Szarych Szeregów”. – Początek nowego roku szkolnego to dobra okazja, by sprawdzić, czy nasze dziecko nie potrzebuje pomocy – mówi Ilona Barańska, kierownik działu gimnastyki korekcyjnej.

Problem światowy, problem Polski

Dane Instytutu Matki i Dziecka z 2014 roku są zatrważające. Aż 90 procent polskich dzieci ma wady postawy. Postęp cywilizacyjny odbija się na zdrowiu naszym i naszych dzieci. Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna i zapatrzenie w elektroniczne gadżety powodują, że coraz więcej uczniów ma problem z prawidłową postawą ciała. Przez wadę postawy rozumiemy wszelkie asymetrie i dysproporcje w budowie ciała, których zaniedbanie może mieć w przyszłości poważne konsekwencje zdrowotne. Najbardziej zagrożone są dzieci w wieku wczesnoszkolnym 6-8 lat oraz w wieku dojrzewania.

Podstawą do rozpoczęcia właściwej terapii jest wczesna i trafna diagnoza lekarska. Korekcja wady polega na systematycznych ćwiczeniach w sali gimnastycznej. Uzupełnieniem zajęć ruchowych jest  nauka i doskonalenie pływania z elementami korekcyjnymi. Sukces to często wieloletnia praca dziecka, instruktora, rodzica, lekarza. Z wieloletnich obserwacji, badań i rosnących statystyk, widać niestety zatrważającą skalę problemu. Potwierdza to fakt zainteresowania ofertą Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, którego dział gimnastyki korekcyjnej od lat cieszy się dużym obłożeniem – mówi Ilona Barańska. W ramach kompleksowej - opieki oprócz zajęć korekcyjnych – ośrodek zapewnia konsultacje lekarza specjalisty rehabilitacji ruchowej, komputerowe badanie postawy ciała i masaże lecznicze.

Nadwaga chorobą współczesnej cywilizacji

Instytuty badawcze alarmują – otyłość przybiera wśród dzieci postać epidemii. Jak pokazują badania Instytutu Żywności i Żywienia z 2015 roku ponad 22 procent uczniów szkół podstawowych i  gimnazjalnych ma problem z nadwagą i skala ta zroście z każdym rokiem. Jej główną przyczyną jest mała aktywność fizyczna i spożywanie wysokokalorycznej, przetworzonej żywności. Skutki nadwagi to nie tylko problem wizualny, ale przede wszystkim zdrowotny. Oprócz problemów ortopedycznych, pojawiają się zaburzenia ze strony układu oddechowego, krążeniowego. Dzieci często oprócz własnych kompleksów, mają kłopot z akceptacją przez rówieśników.

Kierownik Ilona Barańska pomyślała o tym zagrożeniu i do oferty działu od ubiegłego roku wprowadziła propozycję zaadresowaną właśnie do tej grupy potrzebujących pomocy. Oferuje  zajęcia w grupach dyspanseryjnych prowadzonych specjalnym programem ruchowym. Mogą oni  liczyć na całoroczną opiekę lekarską i dietetyczną. Ten problem nie dotyczy wybiórczo danego dziecka, ale wręcz całej rodziny. Wymaga przede wszystkim świadomości rodziców i wprowadzenia nowych nawyków żywieniowych i ruchowych całej rodziny. Przykład zawsze musi iść z góry, a na efekty trzeba często ciężko, długo i konsekwentnie zapracować.

Nowa placówka w Nowej Hucie

W ubiegłym roku szkolnym na zajęcia gimnastyki korekcyjnej uczęszczało około trzy tysiące dzieci w wieku 6-15 lat. Wraz z rozpoczęciem kolejnego, ośrodek otworzył nową placówkę w Nowej Hucie i spodziewa się dużego zainteresowania. – Zajęcia korekcyjne prowadziliśmy do tej pory w trzech placówkach na terenie Krakowa. Dziś wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców dzielnicy Nowa Huta. Uczestnikom zajęć korekcyjnych oferujemy gimnastykę w sali oraz zajęcia na pływalni – mówi Ilona Barańska. Ośrodek planuje objąć opieką dzieci w wieku 7-9 lat. To właśnie ten przedział wiekowy, w którym najczęściej dochodzi do przeciążeń aparatu kostno-mięśniowego. Warto więc postawić w tym okresie na profilaktykę , zdrowy styl życia i kształtowanie pozytywnych wzorców ruchowych.

Zapisy od 1 września

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Zapisywać można się od 1 września do 31 marca za pośrednictwem strony internetowej KSOS (www.zpisy.ksos.pl). Największe zainteresowanie jest na początku roku szkolnego, więc warto już teraz o tym pomyśleć. Przy rejestracji nie jest wymagane skierowanie od lekarza, ale trzeba je dostarczyć na pierwszych lub kolejnych zajęciach. Dziecko zostanie przypisane do odpowiedniej grupy dyspanseryjnej i wiekowej. Nad jego postawą przez cały rok będą czuwać wykwalifikowani fizjoterapeuci i instruktorzy sportu. Kierownik zachęca rodziców do czynnego udziału  w zajęciach. Szczegóły na stronie www.ksos.pl zakładka działy - dział gimnastyki korekcyjnej.
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne