Tak zmieni się teren po byłych basenach Polfy [WIZUALIZACJE]

fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

W pierwszej połowie 2021 roku przy ulicy Eisenberga 2 znów mamy mieć możliwość skorzystania z basenu. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie szuka wykonawcy inwestycji, która ma przywrócić blask popularnym nigdyś terenom na Grzegórzkach. Projektanci inspirowali się japońskimi kąpieliskami geotermalnymi i… stodołą.

Basen Polfy, znany również jako Ośrodek Sportu Krakowianka działał od lat 70. Został zamknięty w 2009 roku z powodu złego stanu technicznego. Miasto próbowało znaleźć prywatnego partnera i wybudować nowy kompleks w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), ale dwie próby zakończyły się fiaskiem. Zarząd Infrastruktury Sportowej postanowił więc, że sam zabierze się za inwestycję. Właśnie ogłosił przetarg na rozpoczęcie prac budowlanych. Zainteresowani mogą składać oferty do 16 kwietnia.

Co powstanie?

Firma wyłoniona w przetargu będzie miała za zadanie wybudować dwa obiekty o łącznej długości 137 metrów i zagospodarować tereny zielone wokół nich. Budynek pływalni będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze znajdzie się basen o wymiarach 25x16 metrów, mniejsza niecka szkoleniowa (16x5 metrów), brodzik dla dzieci i wanna z hydromasażem, foyer, kasa, szatnia, sanitariaty, sklep, a także pokoje dla trenerów i ratowników.

Na pierwszym piętrze przewidziano strefę wellness z łaźnią turecką (hammam), grotą solną, czterema saunami (parowa, ziołowa i dwie fińskie), ścieżką sensoryczną, strefą wypoczynku i zapleczem szatniowym. Znajdzie się tam także recepcja, gabinet kosmetyczny i pokój biurowy. W kondygnacji podziemnej znajdą się pomieszczenia potrzebne do obsługi basenu, między innymi podbasenie i wentylatornia.

Drugi z budynków będzie miał trzy kondygnacje naziemne. Na dole znajdzie się otwarty parking, wyżej siłownia i sale fitness, a na samej górze poddasze użytkowe.

Japońskie inspiracje

Projektanci szukali prostych form architektonicznych, nadających się do kaskadowego łączenia. Wynika to z ukształtowania terenu działki, gdzie różnica wysokości wynosi ponad trzy metry. Zainspirowała ich klasyczna forma wiejskiej zabudowy gospodarczo-magazynowej, czyli stodoły. Budynkom kompleksu nadano formę połączonych ścianami szczytowymi i opadających kaskadowo stodół. W warstwie plastycznej inspiracją był Onsen, tradycyjne japońskie kąpielisko geotermalne.

Wnętrze i elewacje zostaną wykonane z kamienia, drewna i żelaza, naturalnych materiałów charakterystycznych dla architektury japońskiej i reprezentujących żywioły.

Otwarta pływalnia też w planach

Przy Eisenberga planowana jest także budowa otwartego basenu z placem zabaw i boiskami do gier zespołowych, które w zimie będzie można wykorzystać jako lodowisko. Koszt inwestycji będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu. Wiadomo jednak, że w tym roku wykonawca otrzyma maksymalnie 3,9 miliona złotych, a w przyszłym – 12 milionów. Pozostała część wynagrodzenia ma zostać wypłacona w 2020 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus