W końcu zabierają się za ruinę [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ruszyła oczekiwana inwestycja na os. Oficerskim. Przy ulicy Eisenberga (Grzegórzki), na terenie dawnych basenów Polfy, rozpoczęły się prace przy budowie krytej pływalni. To pierwszy etap budowy nowego centrum sportowego, który ma się zakończyć na wiosnę 2021 roku.

Ośrodek Sportu i Rekreacji Krakowianka od lat 70. był ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców stolicy Małopolski. Odkryty basen działał tam do 2009 roku. Później obiekt został zamknięty ze względu na fatalny stan techniczny. Zimą funkcjonowało tam lodowisko, a w niecce po basenie trenowali entuzjaści polo na rowerach.

Na początku miasto próbowało wybudować nowy ośrodek w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale dwa podejścia zakończyły się fiaskiem. W końcu Zarząd Infrastruktury Sportowej postanowił zabrać się za inwestycję wyłącznie własnymi siłami.

Na początek dwa budynki

Wykonawcę udało się wybrać w trzecim przetargu. Wygrała go krakowska Chemobudowa, która otrzyma za budowę 55 milionów 870 tysięcy złotych.

Choć dawny basen Polfy kojarzy się z pływalnią odkrytą, na którą w gorące dni ściągały tysiące osób, w pierwszej kolejności powstanie tam basen kryty. Do dyspozycji korzystających będą m.in. dwie niecki (25 na 16 i 16 na 5 metrów), brodzik dla dzieci i wanna z hydromasażem, foyer, kasa, szatnie, sanitariaty i sklep.

Na pierwszym piętrze przewidziano strefę wellness z łaźnią turecką (hammam), grotą solną, czterema saunami (parowa, ziołowa i dwie fińskie), ścieżką sensoryczną, strefą wypoczynku i zapleczem szatniowym. Znajdzie się tam także recepcja, gabinet kosmetyczny i biuro.

Drugi z budynków będzie miał trzy kondygnacje naziemne. Na dole znajdzie się otwarty parking, wyżej siłownia i sale fitness, a na samej górze poddasze użytkowe. Oba budynki będą miały 137 metrów długości.

Stodoła i Onsen

Projektanci szukali prostych form architektonicznych, nadających się do kaskadowego łączenia. Inspiracją była wiejska stodoła oraz Onsen, japońskie kąpielisko geotermalne.

Wnętrze i elewacje zostaną wykonane z kamienia, drewna i żelaza, naturalnych materiałów charakterystycznych dla architektury japońskiej i reprezentujących żywioły.

– Kiedyś to było kultowe miejsce. Wykonawca obiecuje, że może zakończyć prace wcześniej niż do końca marca 2021 roku – mówił podczas wmurowania kamienia węgielnego prezydent Jacek Majchrowski.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki