W obronie praw

fot. LoveKraków.pl

Powstało Stowarzyszenie Zawodników Hokeja na Lodzie. Jego priorytetami są pomoc zawodnikom i walka o ich prawa oraz promocja dyscypliny. Wśród członków-założycieli jest dwóch zawodników Comarch Cracovii.

Stowarzyszenie powołane zostało przez 37 zawodników (stan na 30.10.2018), spośród których większość to doświadczeni ligowcy, w tym grono byłych i obecnych reprezentantów Polski. Założycielami organizacji są Krystian Dziubiński, Marcin Kolusz, Patryk Wajda, Kasper Bryniczka (Comarch Cracovia), Mateusz Michalski, Damian Kapica (Comarch Cracovia) i Krzysztof Zapała. Listę dotychczasowych członków uzupełniają gracze z Podhala Nowy Targ, GKS Katowice i Cracovii.

Chcą uczciwości i profesjonalizmu

– Zauważając stopniowe pogłębianie się problemów relacyjnych i finansowych zarówno wobec centrali hokejowej, jak i klubów, nieprzystające do dzisiejszych czasów standardy traktowania zawodników oraz braki w podstawowym zabezpieczeniu socjalnym, członkowie stowarzyszenia zacieśniają współpracę, by instytucjonalnie lepiej domagać się swoich praw, zgodnie z założeniem, że sportowcy jak nikt inny zasługują na traktowanie fair play – podkreśla Krzysztof Dąbrowa, rzecznik prasowy stowarzyszenia.

Organizacja wzoruje się na zagranicznych stowarzyszeniach. Założeniem działalności jest wypracowanie standardów, dzięki którym na lepsze traktowanie liczyć będą mogły kolejne pokolenia zawodników.

– Wierzymy, że domagając się uczciwości i profesjonalizmu, możemy sprawić, że w przyszłości zawodnicy nie będą musieli martwić się o to, czy nie zostaną pozbawieni swoich praw, pozostawieni bez należnego wsparcia i wykorzystani. Może wtedy będą mogli skupić się na grze. Może wtedy stanie się to coś, co dzieje się w sportach drużynowych, gdy zawodnicy są w swoim żywiole, rozumieją się bez słów i mogą stworzyć zespół, który jest czymś więcej, niż tylko sumą członków – mówi Krystian Dziubiński, zawodnik Podhala Nowy Targ i reprezentacji Polski.

Odpływ kibiców

Krzysztof Zapała z TatrySki Podhale Nowy Targ dodaje: – Tworzymy zgrany zespół ludzi, którym przede wszystkim zależy na rozwoju hokeja w Polsce. Czy dzięki temu nasz kraj w przyszłości ma szanse stać się hokejową siłą lub chociaż krajem liczącym się na hokejowej mapie? Tego nie wiemy. Widzimy jednak, że w obecnej sytuacji tylko wspólnie możemy przywrócić normalność i pozycję zasłużonej dyscypliny.

Stowarzyszenie chce także promować dyscyplinę. Damian Kapica z Comarch Cracovii ze smutkiem przyznaje, że kibice powoli, ale odchodzą od hokeja.

– Spowodowane jest to brakiem stabilności organizacyjnej, dobrej infrastruktury, aferami i niekończącymi się sporami wewnętrznymi. Naszym celem jest aktywne szkolenie, propagowanie i wielokanałowa promocja dyscypliny – podkreśla napastnik.

Stowarzyszenie Zawodników Hokeja na Lodzie chce ściśle współpracować z PZHL i polskimi klubami, a także Ministerstwem Sportu i Turystyki, Polskim Komitetem Olimpijskim i IIHF.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne