Wirtualny bieg – realna pomoc, czyli Kraków Business Run 2020

Bieg w 2019 roku

Od kilku lat pierwsza niedziela września to dla krakowskiego biznesu tradycyjny start w Kraków Business Run. Tegoroczna edycja z konieczności będzie różnić się od pozostałych, nie zmienia się jednak jej charytatywny cel.

Tym razem kilka tysięcy pracowników firm i korporacji z Małopolski pobiegnie po protezy i rehabilitację, m.in. dla Moniki i Nikoli z Krakowa. Zrobią to jednak niestandardowo.

W tym roku w związku z sytuacją epidemiologiczną bieg w tradycyjnej formie nie może się odbyć. By nie zostawić bez wsparcia osób z niepełnosprawnością ruchową, organizatorzy zaproponowali wirtualną odsłonę sztafety.

6 września każdy z biegaczy pokona dystans 4 km sam lub z kolegami z firmy, a swój wynik wgra do specjalnej aplikacji. Wyjątkowo pobiec można wszędzie, nie tylko w samym Krakowie, ale i w okolicznych miejscowościach.

– W Krakowie rozpoczęła się charytatywna przygoda Poland Business Run i co roku możemy tu liczyć na ogromne zaangażowanie firm oraz korporacji. I tym razem krakowski biznes nas nie zawiódł i w nowej formule dla potrzebujących pobiegnie ponad 5 tysięcy osób – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Po protezę dla Moniki

Monika Kukla to aktywna 24-latka z Niepołomic, która urodziła się z niedorozwojem kości udowej. Należy do sekcji lekkoatletycznej krakowskiego AZS oraz kadry Polski w wioślarstwie. Od początku 2020 r. trenuje także narciarstwo biegowe i biathlon. Sport to bardzo ważna część jej życia, na jej tydzień składa się zwykle około 7 treningów.

Wolne chwile Monika poświęca na wolontariat, m.in. podczas imprez sportowych. Od 2017 r. co roku pomaga przy biegu Kraków Business Run, przygotowując pakiety dla uczestników czy udzielając informacji w biurze zawodów. Również w tym roku ramię w ramię z pracownikami Fundacji i innymi wolontariuszami przygotowuje startery dla biegaczy.

– Impreza Kraków Business Run poprzez wolontariat jest mi szczególnie bliska, tym bardziej się cieszę, że mogę zostać jej beneficjentką. Aktywność fizyczna sprawia, że proteza zużywa się szybciej, a moja ma już kilka lat. Nowa pomoże mi sprawniej funkcjonować na co dzień i jeszcze intensywniej trenować – mówi Monika, której marzeniem jest występ na igrzyskach paraolimpijskich.

Rehabilitacja dla Nikoli

Z kolei Nikola Ferlag to 11-latka z Krakowa, która urodziła się bez przedramienia. Obecnie nie używa protezy, nauczyła się żyć bez niej, ponieważ była niewygodna i przeszkadzała w codziennych obowiązkach. Od 6 roku życia Nikola uczęszcza do Krakowskiego Ośrodka Sportowego i mimo braku ręki stara się normalnie funkcjonować, jeździ na rowerze, pływa. Jej marzeniem jest nauka jazdy konnej.

Dzięki biegaczom, otrzymała dofinansowanie do rehabilitacji, dzięki której będzie mogła dalej pracować nad swoją postawą i sprawnością fizyczną.

– Wielu z naszych beneficjentów po amputacji lub w związku z wadą wrodzoną potrzebuje profesjonalnej rehabilitacji. Cieszymy się, że możemy im zapewnić terapię w krakowskim ośrodku Znowu w Biegu, gdzie oprócz doświadczonych fizjoterapeutów na beneficjentów czeka dietetyk, psycholog i inni specjaliści, dzięki którym wsparcie jest kompleksowe – tłumaczy Klaudia Kaniewska z Fundacji Poland Business Run.

Pomagać Bardziej

Monika i Nikola to tylko dwie spośród ponad 50 osób, których wesprą biegacze Poland Business Run. Liczba beneficjentów może się jeszcze zwiększyć, a pomocy może udzielić każdy, nie tylko zawodnicy zapisani na sztafetę.

Każda chętna osoba może wesprzeć charytatywny cel poprzez akcję „Pomagam Bardziej”. Wystarczy wejść na stronę: https://polandbusinessrun.pl/pl/pbr/20/teams, gdzie znajduje się lista wszystkich drużyn biorących udział w tegorocznym biegu, i za pośrednictwem jednej z nich przelać dowolną kwotę. Zespół, na koncie którego zbierze się największa kwota na rzecz potrzebujących, otrzyma Żółte Koszulki Lidera. Akcja trwa do 6 września.

comments powered by Disqus