Wisła Kraków. Na obóz z nowym asystentem, UEFA zmieniła plany klubu

fot. Ewa Michalik/wislakrakow.com

Piłkarze Wisły Kraków w czwartek zameldowali się w Rado Resort w Woli Chorzelowskiej na Podkarpaciu. Dowiedzieli się też, że pierwsze spotkanie w europejskich pucharach zagrają u siebie.

Zaledwie trzy i pół dnia po starcie przygotowań Wisła opuściła Myślenice. W czwartek rano zawodnicy mieli zajęcia na siłowni, a w południe wyjechali do Woli Chorzelowskiej w gminie Mielec. Po przyjeździe i krótkim odpoczynku wyszli na pierwszy trening na terenie Rado Resort.

W sztabie trenerskim pojawiła się jedna nowa osoba, na której zależało trenerowi Kazimierzowi Moskalowi. Jego asystentem został Marcin Pogorzała, jego współpracownik z czasów pracy w Łódzkim Klubie Sportowym w latach 2018-2020 i 2022-2023. 36-letni szkoleniowiec rozstał się z łodzianami po siedmiu latach, od października prowadził drugoligowe rezerwy klubu.

Kadra Wisły na obóz. Jeden nowy, jeden testowany i wracający z wypożyczeń

Pracę w Wiśle utrzymali Polacy, którzy w rundzie wiosennej minionego sezonu byli w sztabie. Rolę asystentów nadal będą pełnić Mariusz Jop, Kazimierz Kmiecik i Michał Siwierski, a za formę bramkarzy będzie odpowiedzialny Łukasz Załuska. Przygotowaniem fizycznym zajmie się Kazimierz Piechnik, zaś analizą Dominik Dyduła. Na stanowisku kierownika pozostanie Jarosław Krzoska, kitmana Jan Batko, a sztabem medycznym dowodzić będzie doktor Mariusz Urban. Pomagać mu będą fizjoterapeuci Marcin Bisztyga i Bartłomiej Grzegorczyk.

W zgrupowaniu w Woli Chorzelowskiej, które potrwa do 28 czerwca, bierze udział 24 zawodników. Bramkarze: Anton Cziczkan, Jakub Stępak (z zespołu rezerw), Mikołaj Biegański (powrót z wypożyczenia) i Kamil Broda; obrońcy: Joseph Colley, Kacper Skrobański (powrót z wypożyczenia), Alan Uryga, Igor Łasicki, Bartosz Jaroch i Kuba Wiśniewski (z zespołu rezerw), pomocnicy: Kacper Duda, Mariusz Kutwa, Karol Dziedzic, Dawid Olejarka, Patryk Gogół, Piotr Starzyński (powrót z wypożyczenia), Luis Jakobi (piłkarz testowany), Enis Fazlagić (powrót z wypożyczenia), Igor Sapała, Angel Baena, Marc Carbo, Olivier Sukiennicki (nowy zawodnik) i Mateusz Młyński (powrót z wypożyczenia). Jedynym napastnikiem jest Angel Rodado.

Właśnie dołączył do nich Rafał Mikulec, który został wytransferowany z Resovii. Piłkarz mogący grać na boku obrony i pomocy podpisał umowę do 30 czerwca 2026.

Na Podkarpacie nie pojechali kontuzjowani, którzy przechodzą rehabilitację: obrońca Dawid Szot oraz pomocnicy Jesus Alfaro, Goku i Bartosz Talar.

Na razie Wisła ma potwierdzony jeden sparing, na zakończenie obozu zagra z ekstraklasową Puszczą Niepołomice. Rozpatrywana jest jeszcze jedna gra kontrolna, szczegóły mają zostać podane w weekend.

UEFA dmucha na zimne. Chodzi o bezpieczeństwo

Krakowianie wciąż nie wiedzą, kiedy rozegrają mecz o Superpuchar z mistrzem Polski. PZPN wyznaczył termin na 7 lipca w Białymstoku, jednak nic nie wskazuje na to, by wydarzenie doszło do skutku. Główny powód jest taki, że stadiom Jagiellonii, mistrza Polski, jest wtedy wynajęty na inne wydarzenie. Po drugie – białostoczanie nie chcą wtedy grać, ponieważ uważają, że zakłóci im to przygotowania do sezonu. Dwa dni wcześniej kończą obóz, a 6.07 mają zaplanowany sparing z Legią Warszawa. Prezes Wisły Jarosław Królewski zaproponował, by mecz przenieść do Krakowa, jednak rywale krzywo patrzą na taki scenariusz.

Jagiellonia lobbowała za rozegraniem spotkania 13 lub 14 lipca, tydzień przed startem ekstraklasy i I ligi, ale ten termin z kolei nie odpowiada Białej Gwieździe. 11 lipca czeka ją pierwsza odsłona rywalizacji w I rundzie eliminacji Ligi Europy z kosowskim Llapi Podujeve. W Krakowie, ponieważ w czwartek UEFA, powołując się na art. 24 regulaminu Ligi Europy, zmieniła kolejność rozgrywania meczów. Organizator rozgrywek wziął pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, związane z bliskością rozgrywania meczów na Bałkanach. Zespół Moskala na wyjeździe zaprezentuje się dopiero 18 lipca.