Wiceprezydent Krakowa: Nie ma szans na podpisanie umowy z Wisłą w tę środę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Na godzinę 15 zaplanowane zostało dodatkowe posiedzenie Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa. Radni mają zapoznać się z informacją w sprawie dzierżawy stadionu przy ul. Reymonta przez Wisłę Kraków. Relacja odświeża się automatycznie.
16:39
Posiedzenie komisji dobiegło końca. Sytuacja wciąż jest patowa.
16:10
Krzysztof Kowal, ZIS: Daliśmy promesę, z zastrzeżeniem, że spłacą zaległości. To była warunkowa promesa, by 30 dni przed pierwszym meczem mogli pokazać dokument w PZPN-ie.
16:09
Radny Jakub Seraczyn: Trzeba powołać okrągły stół krakowskiej piłki ds. Wisły
16:07
Daniel Gołda: W tym tygodniu nie ma szans na spłatę długów. W kasie klubu nie ma takich pieniędzy
16:06
Daniel Gołda z Wisły: Robimy wszystko, by spłacić zadłużenie i wywiązywać się z bieżącym zobowiązań. Jeżeli będziemy musieli sę przenieść na inny stadion, zostanie podcięta gałąź, na której siedzimy.
16:05
P.o. dyrektora ZIKiT, Marcin Hanczakowski: Porozumienie z 2016 roku było podpisane na wniosek klubu. To nie była nasza złośliwość. Sprawa została zgłoszona do sądu. Ugody obumarły, bo pełnomomocnik Wisły nie odpowiadał na monity. Czujemy się przez Wisłę lekceważeni
16:01
Radny Rafał Komarewicz: Chętnie zadałbym pani prezes pytanie, ale nie przyszła. Może trzeba się zastanowić nad ogłoszeniem upadłości spółki?
16:01
Dyrektor Daniel Gołda: Dwa lata temu właścicielem Wisły był człowiek z zarzutami. TS Wisła stara się wyprowadzić sytuację finansową na prostą. To długotwały proces, nie wynika on z naszej złej woli.
16:00
Radny Rafał Komarewicz: W związku z tym, że nie realizowaliście porozumienia, nie mamy żadnej pewności, ża za pół roku sytuacja nie będzie jeszcze gorsza. Jak mamy podpisać nową umowę?
15:57
Wisła spłaciła tylko pięć rat z z porozumienia, potem na bieżąco nie regulowała należności
15:58
15:54
Od redakcji: Niestety, ale przedstawiciele Wisły nie przedstawili ani jednej propozycji rozwiązania patowej sytuacji
15:53
Katarzyna Król: Jeżeli Wisła nie spłaci zaległości do końca lipca, prezydent przedstawi radnym nowe możliwości wykorzystania stadionu.
15:52
Radny Hawranek: Wyobraźmy sobie, że Wisła nie zaczyna sezonu na Reymonta, ale znajduje tańczy obiekt poza Krakowem. Co miasto zrobi ze stadionem zbudowanym za prawie 700 mln zł?
15:51
Katarzyna Król: Nie możemy wynając stadionu nawet na dzień meczowy
15:50
Katarzyna Król: Po wakacjach musimy się zastanowić nad rozwiązaniami związanymi z obiektami
15:49
Katarzyna Król: Nic nie płacicie. Przez dwa lata dyrektor Kowal negocjował z zarządem inne rozwiązania. Narzekanie na stadion i jak jest źle to dyskusja na poziomie szkoły podstawowej
15:48
Katarzyna Król opuszcza posiedzenie: To jest miejski stadion, to nie jest stadion Wisły. Nikt państwa nie zmuszał do podpisania umowy
15:47
Dyrektor Daniel Gołda: Na stole jest gotowe rozwiązanie. Liczymy na pozytywnie rozstrzygnięcie sprawy
15:45
List od kibica do urzędu miasta (kliknij, by powiększyć):

15:44
Daniel Gołda, dyrektor wykonawczy Wisły: W prezentacji są błędy. Na wschodniej stronie są biura miejskie. Wisła zarabia przede wszystkim na dniach meczowych. Aby wynająć skyboxy na dodatkową imprezę, musimy dodatkowo zapłacić za skorzystanie z korytarza i kuchni
15:42
Przedstawiciel miasta pokazuje maila od kibica Wisły, w którym pisze on, że "kibicuje w stanowczej postawie wobec klubu"
15:41
Przedstawiciel miasta: Od 2013 roku miasto przyznało TS Wisła dotację w wysokości 1,6 mln zł
15:40
Przedstawiciel miasta: Wisi nad nami art. 296 kodeksu karnego15:39
Radni są "pod wrażeniem" zarobków dwóch członków zarządu

15:38
Przedstawiciel miasta zwraca uwagę na wynagrodzenia dla zarządu. "Można wywnioskować, że względem miasta spółka jest niesolidna"
15:35
Przedstawiciel miasta omawia m.in. sprawozdanie z działalności spółki. "Spółka wykazuje ponad 4,5 mln dochodu ze skyboxów". Z tego mogła na bieżąco płacić za stadion.
15:36
15:31
Przedstawiciel ZIKiT: Wisła zalega jeszcze za kilka miesięcy z 2015 roku. Milion wpłacony przez klub przekazaliśmy na spłatę zaległości głównej, a nie na odsetki. To ukłon z naszej strony
15:28
Adam Kalita do przedstawiciela Wisły: Podpisywaliście ugody. Trzeba było tego nie robić. Zarząd miał świadomość, co robi
15:26
Radny Adam Kalita: Dwa lata temu rozmawialiśmy na ten sam temat. Wtedy było oczywiste, że ten dług nie zostanie spłacony
15:26
Daniel Gołda, dyrektor wykonawczy Wisły:

15:25
Krzysztof Kowal: Na początku roku Wisła wyraziła chęć zostania operatorem. Zleciliśmy wycenę wartości stadionu. Wisła mogłaby być operatorem i płaciłaby 1,1 mln zł miesięcznie, ale sama go utrzywała.
15:22
Dyrektor ZIS, Krzysztof Kowal: Cracovia płaci mniej, ponieważ ponosi wszystkie koszty utrzymania obiektu. Jest operatorem. Wisła, na życzenie klubu sprzed kilku lat, wynajmuje obiekt tylko na mecze
15:20
15:20
Katarzyna Król: Wisła może spaść do IV ligi na życzenie klubu
15:20
Katarzyna Król: Pan prezydent z przyjemnością podpisałby umowę, ale nie ma możliwości prawych
15:17
Radny Andrzej Hawranek: Po Legii, Wisła płaci najwięcej za stadion
15:17
Katarzyna Król: Jestesmy funkcjunariuszami publicznymi i musimy  działać zgodnie z prawem.
15:16
Katarzyna Król: Ustosunkujemy się do pisma Wisły, ale prawnie nie mamy możliwości przekazania radzie miasta.
15:15
Daniel Gołda: Liczę, że podpisanie umowy będzie możliwe. Nie wyobrażam sobie, by Wisła musiała odejść ze swojego domu
15:16
Daniel Gołda: W piątek złożyliśmy u prezydenta pismo z rozwiązaniami prawnymi, które są dopuszczalne. Nie ma mowy o działaniu na szkodę miasta czy niegospodarności
15:13
Daniel Gołda: Nasze problemy wynikają również z powodu wysokiego czynszu za dzierżawę stadionu. Kwota jest niewspółmierna dla stawki rynkowej.
15:13
Daniel Gołda, dyrektor wykonawczy Wisły Kraków: Sytuacja klubu jest trudna.
15:11
Katarzyna Król: PZPN wie od nas, jaki jest stan zadłużenia. Nie ma możliwości, by w środę była podpisana umowa!
15:11
Katarzyna Król: W piątek Wisła przelała milion złotych na konto ZIKiT-u, ale to nie rozwiązuje problemu. Do rozmów możemy usiąść po wpłacie 3,9 mln zł.
15:08
Katarzyna Król: Wisła miała z ZIKIT-em trzy ugody. Klub nie wywiązał się z nich. Zostały wykorzystane wszystkie instrumenty prawne.
15:06
Katarzyna Król: Nasze stanowisko jest niezmienne. Wisła musi zapłacić zobowiązania wobiec ZIKiT-u - 4,9 mln zł. Do tego dochodzi 700 tysięcy odsetek
15:05
Katarzyna Król: Nie pozwoliłam na podpisanie umowy, ze względu na możliwą niegospodarność. Wisła jest spółką akcyjną, która wykazuje przychody na poziomie 25 mln zł. Stąd moja decyzja, którą konsultowałem m.in. z prawnikami
15:05
Wiceprezydent Katarzyna Król: Do końca czerwca nie została wpłacona należność bezsporna. Dziś z odsetkami Wisła zalega około 7,5 mln zł. Wisła nie płaciła na czas podatku od nieruchomości i opłat za gospodarowanie odpadami.
15:02
Przewodniczący komisji Andrzej Hawranek rozpoczął posiedzenie
14:56
W sali urzędu miasta pojawił się dyrektor wykonawczy Daniel Gołda.
14:55
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przedstawiciele klubu przed posiedzeniem komisji byli na spotkaniu z prezydentem Jackiem Majchrowskim.
14:55
Z nieoficjalnych informacji wynika, że zaproszony na posiedzenie zarząd klubu nie pojawi się. Wisłę ma reprezezentować dyrektor wykonawczy Daniel Gołda i przedstawiciele firmy doradczej Polinvest.
14:51
Zaproszenie na posiedzenie komisji otrzymali:

1. Marzena Sarapata, prezes zarządy Wisły
2. Damian Dukat, wiceprezes zarządu Wisły
3. Marcin Hanczakowski, p.o. dyrektor ZIKiT
4. Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS
5. Katarzyna Król, wiceprezydent ds. edukacji i sportu
6. Agnieszka Kędzierska, dyrektor wydziału egzekucji administracyjnej i windykacji
7. Lesław Fijał, skarbnik miasta

 

14:51
W ostatnich dniach zarząd Wisły i przedstawiciel rady nadzorczej klubu kilka razy spotkali się z przedstawicielami miasta. Klub wpłacił na konto ZIKiT-u 1 mln zł, ale miasto oczkuje spłaty całego zadłużenia wobec tej jednostki, czyli jeszcze 3,9 mln zł.
14:49
2 lipca magistrat wydał komunikat, w którym informuje o wstrzymaniu podpisania nowej umowy ze względu na zaległości klubu za dzierżawę stadionu - prawie 6,5 mln zł. Wisła odpowiedziała, że komunikat miasta został wydany "w wyniku nieporozumienia".
14:45
Umowa Wisły na dzierżawę obiektu wygasła 30 czerwca. Wisła ma kłopoty, bo we wniosku licencyjnym nie wskazała innego stadionu, a 21 lipca powinien się odbyć się jej pierwszy ligowy mecz w roli gospodarza.
comments powered by Disqus