Wojny, laury, rekordy. Sportowy Kraków 2019

Kończy się 2019 rok. W sporcie był pełen zakrętów, często rozpaczliwej walki, z której udawało się wyjść obronną ręką. Nie zabrakło też sukcesów i decyzji, które będą miały wpływ na ruchy w kolejnych latach.

Walka o Wisłę, puchary Cracovii, spadek Garbarni, projekt Wieczysta

Gorący koniec 2018 roku zwiastował w Wiśle jeszcze większe emocje na początku nowego, 2019. Białą Gwiazdę udało się odbić z rąk oszustów, w które bez skrupułów włożyli ją ludzie tacy jak Marzena S., odzyskać zawieszoną licencję na grę w ekstraklasie i spokojnie dokończyć sezon. Ogromny zastrzyk optymizmu, a także gotówki w porozumieniu z Tomaszem Jażdżyńskim i Jarosławem Królewskim, dał przyjazd Jakuba Błaszczykowskiego.

Przyjazd wybitnego reprezentanta Polski na pierwszy trening do Myślenic, gdy piłkarze bardziej niż o trenowaniu myśleli o tym, czy Wisła przeżyje, relacjonowało kilkudziesięciu dziennikarzy. Wejścia na żywo reporterów telewizji informacyjnych, relacje na żywo portali internetowych, wręcz płonące od informacji media społecznościowe. To był bardzo gorący czas. Mimo kontuzji Kuba dał sporo zespołowi także na boisku, ale jego rola w klubie jest dużo większa.Wisła dokończyła sezon na dziewiątym miejscu. Walka o jej bezpieczną przyszłość wciąż trwa. Spadek z ekstraklasy oznacza bankructwo spółki, a po 20 kolejkach piłkarze z ulicy Reymonta zajmują drugie miejsce od końca. Przed nowym trenerem bardzo trudne zadanie, ale dwa wygrane spotkania z Pogonią Szczecin i Łódzkim Klubem Sportowym wlały w serca zawodników i kibiców trochę optymizmu.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o bardzo szorstkich relacjach na linii nowe władze klubu – miasto, odrzucanych propozycjach Wisły w sprawie spłaty starego długu czy niekończąca się dyskusja o sprzątaniu stadionu i jego przyszłości. 

Trudności z wystartowaniem w ekstraklasie miały koszykarki, których sponsorem tytularnym przestała być firma Can-Pack. Złotówka do złotówki spięła jednak budżet i 25-krotne mistrzynie kraju rywalizują na polskich parkietach. 

W marcu Michał Probierz i jego Cracovia przegrali czwarte derby z rzędu, ale zrewanżowali się Wiśle pół roku później na jej stadionie. Jeżeli wziąć pod uwagę wszystkie ligowe mecze w 2019 roku, Cracovia była trzecią siłą polskiej piłki, za Piastem Gliwice i Legią Warszawa.

Cierpliwość Janusza Filipiaka i – jak mówi profesor – realna ocena sytuacji, a nie ślepa miłość przyniosły efekty w postaci czwartego miejsca i awansu do eliminacji europejskich pucharów. Dwa remisy z DAC Dunajską Stredą nie dały Pasom awansu do kolejnej rundy.

– Na pewno nie tak wyobrażaliśmy sobie naszą przygodę – mówi Probierz, któremu wtóruje Filipiak.Cracovia ma być zespołem, który regularnie będzie występował w fazie grupowej. Wciąż ma dwie drogi, którymi może dojść do kolejnych eliminacji. Awansowała do ćwierćfinału Pucharu Polski i jest wiceliderem ekstraklasy.

Za sukces trzeba uznać wicemistrzostwo hokeistów i ich awans do finału Pucharu Kontynentalnego, który odbędzie się w styczniu. Dużym wydarzeniem, wręcz milowym krokiem było dla klubu rozpoczęcie budowy bazy w Rącznej. Jej otwarcie nastąpi prawdopodobnie jesienią przyszłego roku.

Przewidywania ekspertów często nie mają pokrycia w rzeczywistości, ale wieszczenie spadku Garbarni z I ligi było trafnym prognozowaniem. Brązowi musieli grać na stadionie miejskim przy Reymonta, na I ligę nie byli gotowi organizacyjnie i sportowo, co przyznaje wiceprezes Marek Siedlarz.

Kopicuszek z ulicy Rydlówka, który na drugi poziom rozgrywkowy wrócił po 44 latach przerwy, zajął ostatnie miejsce w lidze, a przeznaczenia nie udało się oszukać niezbyt trafną zmianą na trenerskiej ławce, gdy ojca sukcesu, Mirosława Hajdę, zastąpił Bogusław Pietrzak.

Garbarnię przejął młody i ambitny Łukasz Surma, który przeprowadził rewolucję kadrową. Początek sezonu był w wykonaniu jego drużyny nadspodziewanie dobry, ale potem przyszedł kryzys. Garbarnia nie powinna mieć jednak większych problemów z utrzymaniem II ligi. Klub planuje kolejne inwestycje infrastrukturalne.Z III ligi nie udało się wydostać Hutnikowi, który ma jeden z niższych budżetów w stawce. Na wiosnę ekipa z Suchych Stawów postawiła na grę młodzieżą, dzięki czemu zajęła drugie miejsce w Pro Junior System i w jej kasie pojawiło się dodatkowe 300 tysięcy złotych. Warto również wspomnieć o awansie młodzieży do Centralnej Ligi Juniorów.

Seniorzy udali się na przerwę zimową jako wicelider. Wiosna pokaże, czy uda się powalczyć o coś więcej. Hutnika blokuje przestarzała infrastruktura. Przed wyborami i obchodzonym w tym roku 70-leciem powstania Nowej Huty władze miasta obiecywały nowy stadion, ale na razie nie ma pieniędzy na budowę nowego obiektu.

Nie tylko pod Wawelem głośno było o występującej w lidze okręgowej Wieczystej. Klub finansowany przez właściciela sieci aptek, Wojciecha Kwietnia, zatrudnił doświadczonego na poziomie centralnym trenera Przemysława Cecherza. Do zespołu dołączył kolejny gracz w przeszłością w ekstraklasie. Bramkarzem Wieczystej został były zawodnik między innymi Wisły Kraków, Michał Miśkiewicz, który zaliczył 79 występów w najwyższej klasie. Po rundzie jesiennej klub jest wiceliderem w drugiej grupie krakowskiej okręgówki, tuż za rezerwami Hutnika.

Igrzyska, mistrzostwa

W 2019 roku stało się jasne, że miasto będzie organizatorem dwóch imprez. Na początku lutego odbędzie się losowanie grup mistrzostw Europy w ampfutbolu. Turniej z udziałem 16 drużyn odbędzie się w Krakowie (główną areną będzie stadion Cracovii) od 13 do 20 września 2020 roku. Przedsmak rywalizacji zawodników po amputacjach mieliśmy w czerwcu, gdy na nowo oddanym stadionie Prądniczanki doszło do dwumeczu z Irlandią.

W czerwcu Małopolsce i Krakowowi oficjalnie przyznano organizację III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Przed kongresem w Mińsku było trochę zamieszania, bo prezydent Jacek Majchrowski dawał do zrozumienia, że miasto chce, ale pod pewnymi warunkami. Jak zawsze chodzi o pieniądze i rządowe wsparcie dla stolicy regionu ma się znaleźć – na remont i powstanie nowych obiektów, a także infrastrukturę drogową.

Bazą sportowców mają być między innymi akademiki krakowskich uczelni, których remont obiecał wicepremier Jarosław Gowin. Wciąż nie znamy oficjalnej listy dyscyplin, ale praktycznie przesądzone jest, że rywalizacja będzie się toczyć w 20. Impreza jest szansą na pozyskanie środków z budżetu centralnego na dokończenie budowy stadionu Wisły, który ma być areną otwarcia i zamknięcia igrzysk. W budżecie miasta na 2020 rok znalazło się 7,6 miliona złotych, które przede wszystkim zostaną przeznaczone na nabycie praw autorskich do projektu. Szacowany koszt zmian na obiekcie to minimum 70 milionów złotych.Infrastruktura

Miasto zostało wyróżnione podczas Gali Sportowa Polska 2019 – XX lat budownictwa sportowego i rekreacyjnego w Polsce. 14 listopada w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej otrzymali tytuł „Budowniczy Polskiego Sportu XX-lecia”.

Ostatnio pod Wawelem przede wszystkim buduje się/remontuje siedziby dla mniejszych klubów, powstają nowe hale i baseny. W 2019 roku przy ulicy Pszczelnej oddano największą przyszkolną halę, pełną parą szły rownież prace przy budowie pływalni w kultowym dla wielu mieszkańców miejscu – na Grzegórzkach, w miejscu dawnych basenów Polfy.

Wciąż nie udało się rozpocząć budowy pływalni o wymiarach olimpijskich. Także tutaj urzędnicy liczą na fundusze związane z igrzyskami.

Biegi

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się biegi, szczególnie te wchodzące w skład Królewskiej Triady Biegowej: Cracovia Maraton, Bieg Trzech Kopców i Cracovia Półmaraton Królewski.

18. PZU Cracovia Maraton ukończyło co prawda mniej osób niż w 2018 roku, ale w końcu udało się poprawić stare rekordy tras. Podobny sukces udało się odnieść 6. PZU Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu. Jak zawsze, bardzo trudno było zaopatrzyć się w pakiet startowy na 13. PZU Bieg Trzech Kopców. 

Miłą informację podał niedawno brytyjski serwis Sole Supplier, który ocenił maratony z certyfikatami AAF. Z ocenianych kryteriów Cracovia Maraton uzyskał średnią 7,02, co dało mu trzecie miejsce.Indywidualne krążki

Krakowianie odnosili także sukcesy w mniej medialnych dyscyplinach. Nie sposób wymienić wszystkich, ale do najważniejszych trzeba zaliczyć kolejny Puchar Świata quadowca Rafała Sonika, wicemistrzostwo świata wioślarki Marii Springwald czy mistrzostwo Europy strzelca Łukasza Czapli.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne