Wszystko, co musisz wiedzieć o treningu funkcjonalnym

Zainteresowanie sportem rośnie z roku na rok, dlatego coraz chętniej odwiedzamy kluby sportowe. Oferta ćwiczeń fitness jest naprawdę imponująca, dlatego nierzadko nie wiemy, na co się zdecydować. Wielu z nas, chcąc zadbać o organizm kompleksowo, decyduje się na trening funkcjonalny. Czy wiesz dlaczego?

Trening funkcjonalny jest rodzajem ćwiczeń fitness, które mają na celu wszechstronne wzmocnienie mięśni oraz ich rozbudowanie i ukształtowanie. Ten rodzaj aktywności fizycznej angażuje do pracy niemal całe ciało, dlatego cieszy się dużą popularnością. Dodatkowym atutem jest to, że regularne ćwiczenia pozwalają na stosunkowo szybkie dostrzeżenie rezultatów, co z pewnością pozytywnie wpływa na motywację do wizyt w klubach sportowych. Widoczne efekty pracy nad własnym ciałem poprawiają też samoocenę i sprawiają, że odczuwamy większe zadowolenie z aktywności fizycznej. Trening funkcjonalny to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które nie są cierpliwe i nie lubią czekać na wyniki podejmowanego wysiłku. Zanim jednak wybierzesz się do klubu fitness w Krakowie, dowiedz się, na czym dokładnie polega trening funkcjonalny.

Co to jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny ćwiczenia pobudzające do pracy niemal wszystkie mięśnie. Istotą tego rodzaju aktywności fizycznej jest to, że taki fitness koncentruje się na naśladowaniu ruchów wykonywanych przez nas w życiu codziennym. Oznacza to, że poszczególne grupy mięśniowe mogą współpracować ze sobą, zwiększając jednocześnie naszą sprawność, koordynację i gibkość. Można powiedzieć, że trening funkcjonalny to sekwencja ćwiczeń, które przypominają wszystkie czynności, jakie wykonujemy każdego dnia, czyli poranne wstawanie z łóżka, sięganie po przedmioty znajdujące się na wysokich półkach, podnoszenie i unoszenie sprzętów domowych, wbieganie i wskakiwanie na schody czy schylanie się podczas wiązania butów. Choć te czynności wydają nam się banalnie proste i lekkie, sam trening funkcjonalny nie należy do najłatwiejszych. Jego efekty są widoczne w krótkim czasie, ponieważ tempo ćwiczeń jest naprawdę mordercze. Specjaliści uważają bowiem, że tego rodzaju ćwiczenia fitness muszą być wykonywane w seriach trwających po 45 lub 90 sekund. Na każdą z serii przypada z kolei jedno ćwiczenie, które musi być powtarzane najszybciej, jak to możliwe. Po jego zakończeniu, trzeba od razu przejść do kolejnej serii i innego ćwiczenia.

Zadaniem treningu funkcjonalnego jest pobudzenie wszystkich partii mięśni, dlatego konieczne jest wykonywanie różnych ćwiczeń i dbanie o różnorodność ruchów. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest trenowanie w klubie fitness (np. Kraków ma klub My Fitness Place https://www.myfitnessplace.pl/kluby/krakow-soltysa-dytmara-3/), w którym dostępne są różnego rodzaju sprzęty ułatwiające ćwiczenie. W czasie treningu warto wykorzystywać akcesoria takie jak: hantle, piłki, stepy, gumy, taśmy, płotki, drabinki koordynacyjne oraz worki bułgarskie. Ponadto specjaliści polecają ćwiczenie z piłkami BOSU będącymi połączeniem piłki i stepu. Taka kombinacja pozwala bowiem na trenowanie jak na stepie, ale z utrudnionym zachowaniem równowagi, co świetnie pobudza mięśnie głębokie.

Zalety treningu funkcjonalnego

Trening funkcjonalny, mimo że wzmacnia całe ciało, nie przyczynia się do widocznej rozbudowy mięśni, co bez wątpienia jest dużą zaletą dla kobiet, które chcą być aktywne i wysportowane, jednak przeraża je wizja atletycznej sylwetki. Takie ćwiczenia fitness mają jednak znacznie więcej zalet. Niewątpliwym plusem treningu funkcjonalnego jest również to, że jego charakter (naśladowanie ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności) zmniejsza ryzyko urazów podczas rutynowych zadań pojawiających się każdego dnia. Poprawia także naszą gibkość i koordynację. Dodatkowo szybkie tempo treningu poprawia wydolność organizmu i reguluje krążenie krwi oraz usprawnia przemianę materii. Jednocześnie, ze względu na znajomość ruchów, ćwiczenia są bardziej efektywne i stosunkowo łatwe do wykonania (choć brak kondycji nie zawsze pozwala na prawidłowe ćwiczenie). W czasie treningu do gry wkraczają również mięśnie, które bywają przez nas na co dzień zaniedbywane. Dotyczy to przede wszystkim układów odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczenie tych mięśni zapobiega bólom i zwyrodnieniom kręgosłupa, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Ponadto trening funkcjonalny przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego jest polecany tym z nas, którzy wykonują prace niewymagające dużej ilości ruchu. U takich osób metabolizm dramatycznie zwalnia, powodując nadwagę, a z czasem otyłość. Warto dodać, że trening funkcjonalny jest świetnym sposobem na zachowanie sprawności fizycznej przez długie lata. Jego zaletą jest to, że może być wykonywany przez osoby w każdym wieku (oczywiście bez wyraźnych przeciwwskazań lekarza). Różnorodność ćwiczeń i ich wszechstronność pozwala na skomponowanie własnego repertuaru, który pozwoli osiągnąć pożądane rezultaty oraz pobudzi najbardziej zaniedbywane na co dzień mięśnie. Trening funkcjonalny ze względu na swoją intensywność nie musi być wykonywany codziennie. Dwa lub trzy razy w tygodniu pozwolą na poprawienie kondycji i ukształtowanie sylwetki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by łączyć go z innymi rodzajami ćwiczeń fitness, co bez wątpienia także przemawia na korzyść treningu funkcjonalnego.

Klub fitness Kraków - który wybrać?

Trening funkcjonalny, z uwagi na charakter ćwiczeń, może być wykonywany w domu z wykorzystaniem nieskomplikowanych akcesoriów fitnessowych oraz przedmiotów codziennego użytku (np. butelek o różnej pojemności, woreczków z nasionami czy strączkami itp.). Warto jednak wybrać się do klubu fitness, by trenować pod okiem doświadczonego specjalisty. Trener nie tylko podpowie, które ćwiczenia pomogą osiągnąć pożądane rezultaty. Specjalista sprawdzi też poprawność ich wykonywania i doradzi, po jaki sprzęt sięgnąć. Dodatkowo w klubie mamy szansę skorzystać z zajęć grupowych. Atmosfera zdrowej rywalizacji i współpracy z pewnością pozytywnie wpłynie na motywację i chęć do ćwiczeń.

Jednym z często wybieranych klubów fitness w Krakowie jest My Fitness Place, w którym pracują doświadczeni i zawsze skorzy do pomocy trenerzy. Oferta siłowni jest bogata i bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brak tu zajęć o różnym charakterze, dlatego bez problemu znajdziemy zarówno alternatywę, jak i uzupełnienie treningu funkcjonalnego. Zaletą My Fitness Place jest również lokalizacja. Poszczególne siłownie znajdują się w różnych częściach miasta, dlatego każdy, kto chce ćwiczyć ze specjalistami tej marki, może udać się do najbliższego klubu.

Trening funkcjonalny to popularna w ostatnim czasie forma aktywności fizycznej. Nic dziwnego. Pozorna prostota ćwiczeń w połączeniu z dużą intensywnością dają doskonałe rezultaty nawet po kilku tygodniach. Regularne treningu pozwalają z kolei na wypracowanie i utrzymanie świetnej kondycji, pozbycie się tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienie sylwetki. Jeśli więc czujesz, że twoje ciało potrzebuje solidnej dawki ruchu, nie czekaj i już dziś skontaktuj się z jednym z klubów fitness w Krakowie i ustal swój indywidualny trening funkcjonalny.

 

 

comments powered by Disqus