Wybierz mądrze zajęcia dodatkowe dla dziecka

fot. KSOS

Na początku nowego roku szkolnego szukamy dla dzieci nie tylko podręczników i przyborów szkolnych. W tym czasie rodzice rozglądają się również za zajęciami dodatkowymi. Bogatą ofertę zajęć rekreacyjnych posiada Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów.

Przed wybraniem razem z dzieckiem zajęć dodatkowych warto się poważnie zastanowić i nie obarczyć syna lub córki zbyt dużą liczbą obowiązków pozalekcyjnych. Ważne, by dziecko miało głos przy wyborze i powiedziało, czy woli grać w tenisa, czy na gitarze.

– Umiar przede wszystkim. Zmęczone zajęciami szkolnymi pozalekcyjnymi dziecko nie ma już sił na nic. Ciężko będzie mu wtedy cieszyć się z odnoszonych sukcesów – mówiła kilka lat temu Marta Guzowska-Deptuła z gdyńskiego Centrum Psychoedukacji Inspiratio w rozmowie z dziecko.trojmiasto.pl.

Coś dla ciała i coś dla umysłu

Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy oferuje zajęcia z różnych dyscyplin. Ci, którzy chcą się więcej ruszać, mogą zapisać się do grupy tenisa ziemnego, tenisa stołowego lub badmintona. Inni mogą uczyć się gry w szachy i brydża. Zimą organizowane są z kolei wyjazdy w góry, gdzie przez weekend można uczyć się jazdy na nartach.

– W ubiegłym roku szkolnym na nasze bezpłatne zajęcia uczęszczało ponad 900 dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat. Posiadamy odpowiednie sale, halę i korty tenisowe – dwa otwarte z nawierzchnią z mączki i dwa ze sztuczną, która na zimę przykrywana jest balonem. Dzieci przychodzą do nas po lekcjach, treningi rozpoczynają się od godziny 15 i trwają do 19. Kadra ma przygotowanie pedagogiczne i uprawnienia instruktorskie – informuje Monika Zielińska-Pietruczuk, kierownik działu Rekreacja i sport w KSOS.

Rada Rodziców pomaga w zakupie sprzętu, więc dziecko rozpoczynające przygodę na przykład z tenisem ziemnym od razu nie musi mieć swojego, często drogiego, sprzętu. Na początku młody sportowiec może skorzystać z tego, który jest dostępny w klubie.

Zapisy już trwają

Zapisy u instruktorów i trenerów trwają do końca września w siedzibie ośrodka. Wyjątkiem jest sekcja tenisa stołowego, do której można dołączyć - w miarę wolnych miejsc - przez cały rok. Z opiekunem można skontaktować się także mailowo i telefonicznie. Większość zajęć odbywa się na obiektach ośrodka przy Al. Powstania Warszawskiego 6, ale gry w tenisa można się uczyć także w szkole na ul. Francesco Nullo i na os. Handlowym.

Swoje umiejętności dziecko może sprawdzić w zawodach i podczas rywalizacji lig, na przykład tenisa stołowego. Reprezentanci działającego w ramach KSOS Międzyszkolnego Klubu Sportowego zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce w III, IV, V i VI lidze. W roku szkolnym 2016/2017 klub KSOS był 11. na 57. sklasyfikowanych w naszym województwie.

– Staramy się nie ograniczać tylko do zajęć i zawodów. Organizujmy dużo imprez i turniejów, także dla całych rodzin. Na koniec roku szkolnego w każdej sekcji odbywają się mistrzostwa KSOS. W wakacje można wysłać dziecko na turnus sportowy w Kasince Małej, gdzie mamy swój ośrodek – mówi Zielińska-Pietruczuk.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne