Zimowa dieta, czyli jak jeść, żeby nie przytyć?

Mniejsza dawka ruchu, osłabienie organizmu oraz dieta uboga w warzywa i owoce spowalniają metabolizm. W Krakowie dodatkowo dużo dni ze smogiem ogranicza naszą aktywność.

Skutkiem mogą być pojawiające się dodatkowe kilogramy, których później trudno jest się pozbyć. Co więc jeść, żeby uniknąć wzrostu wagi zimą?

Nieprzyjemna aura i dodatkowo gorszy nastrój spowodowany brakiem słońca próbujemy poprawić sobie, sięgając np. po „coś słodkiego”. Istnieje także przekonanie, że zimą powinniśmy jeść tłuste i kaloryczne potrawy, żeby się rozgrzać. Nic bardziej mylnego!

Czego zimą nie może zabraknąć w codziennym menu?

Podczas chłodniejszych dni niezwykle ważne jest zapewnienie organizmowi stałego dopływu energii. Regularne spożywanie pięciu posiłków dziennie pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy we krwi, zapobiega także tzw. „wilczym” napadom głodu. – Jedzmy częściej co 3-4 godziny mniejsze porcje. Rano wypijmy wodę z cytryną. Poranne śniadanie to jest "must eat", bez niego nie przetrwamy porannej aktywności w pracy i głód zmusi nas do zjedzenia słodyczy. Śniadanie powinno zawierać np. owsiankę lub  jajecznicę albo kanapkę z szynką i warzywami.– mówi Renata Przybyłowicz  dietetyk Naturhouse.

Na obiad lub kolację dobrze jest zjeść coś ciepłego - może to być zupa na wywarze z warzyw i chudego mięsa, która rozgrzeje organizm, zwłaszcza z dodatkiem szczypty pikantnych przypraw, jak np. chili, które wspomaga spalanie tłuszczu i podkręca metabolizm. Podobnie działa błonnik regulujący pracę układu pokarmowego. Jego źródłem są przede wszystkim świeże warzywa, owoce z drobnymi pestkami oraz produkty zbożowe czy otręby. W celu zwiększenia tempa przemian metabolicznych warto również sięgnąć po produkty bogate w białko: przetwory mleczne, drób oraz ryby. Jak podkreśla dietetyk w codziennym jadłospisie nie może także zabraknąć odpowiedniej dawki płynów – oprócz wody mineralnej mogą to być świeżo wyciskane soki z warzyw lub owoców. Oczyszczające działanie ma zielona i czerwona herbata, która w połączeniu z imbirem lub sokiem z pigwy rozgrzeje organizm i usprawni proces spalania tkanki tłuszczowej. – mówi dietetyk Naturhouse.

To tylko niektóre zalecenia jakie dostaniesz od dietetyka. Reszta zależy od wywiadu dietetycznego, "grzeszków" dietetycznych, nawyków, trybu życia a przede wszystkim od wyników badania dietetycznego.

Kiedy jest dobry czas na walkę z kilogramami ? Każdy czas jest dobry

Zmiana nawyków żywieniowych może uchronić nas przed niechcianymi kilogramami, o które nietrudno w czasie zimy. To także dobry czas na rozpoczęcie kuracji odchudzającej. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie i podpowiedziom dietetyka łatwiej nam będzie dopasować jadłospis do potrzeb organizmu, jak również uniknąć kalorycznych pułapek.

Jeśli już teraz zadbamy o właściwy sposób odżywania, będziemy cieszyć się zgrabną sylwetką, gdy inni będą dopiero myśleć o zrzuceniu kilogramów.

 

Umów się na bezpłatną konsultacje z dietetykiem

Po ważeniu, mierzeniu i badaniu składu ciała oraz przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, dietetyk pomoże Ci poznać przyczynę Twoich problemów z wagą i zaproponuje skuteczny sposób rozwiązania ich. Podejmij wyzwanie i zacznij odchudzanie!