News LoveKraków.pl

34 mecze w dwa dni na stadionie Wisły Kraków

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

18 i 19 maja na obiekcie przy ulicy Reymonta odbędą się spotkania World Rugby HSBC Sevens Challenger z udziałem reprezentacji Polski. Kibice Wisły martwią się o stan murawy, na której piłkarze w tym sezonie rozegrają jeszcze co najmniej jedno spotkanie.

To będzie trzecia impreza w rugby siedmioosobowym na stadionie im. Henryka Reymana. W 2022 roku w Krakowie zorganizowano mistrzostwa Europy kobiet i mężczyzn, zabrane Rosji po ataku na Ukrainę. W 2023 ta dyscyplina znalazła się w programie III Igrzysk Europejskich, w którym rywalizowano także o kwalifikację olimpijską do Paryża.

Murawa na stadionie Wisły

Po igrzyskach na koszt spółki organizującej imprezę na stadionie Wisły została wymieniona murawa. Miała już siedem lat, a do tego była zniszczona po meczach rugby oraz cermoniach otwarcia i zamknięcia. Z kolei po ME boisko potrzebowało trochę czasu by „dojść do siebie”. Opiekowali się nią greenkeperzy Wisły, która na co dzień odpowiada za utrzymanie murawy. Podobnie będzie w tym roku przy okazji World Rugby HSBC Sevens Challenger. Organizatorzy mają podpisane umowy z krakowskim klubem i Zarządem Infrastruktury Sportowej, który jest operatorem obiektu przy Reymonta 20.

– Obciążenie boiska będzie mniejsze niż dwa lata temu. Na ME rywalizacja trwała przez trzy dni, a teraz dwa. Odbędą się 34 mecze, dwa razy mniej niż w 2022 – mówi Kajetan Cyganik, rzecznik prasowy Polskiego Związku Rugby.

Rugby 7 różni się od odmiany 15-osobowej nie tylko liczbą zawodników i czasem trwania meczu. To przede wszystkim sprinty i walka jeden na jeden. Nie ma też wślizgów znanych z meczów piłkarkich.

Kto zagra w Madrycie?

Zmagania na stadionie Wisły zdecydują o tym, które cztery drużyny zagrają dwa tygodnie później w finałach w Madrycie. Na zwycięzców czekają już Brazylia, Japonia, Hiszpania i RPA – cztery ostatnie zespoły HSBC SVNS, znanego wcześniej jako World Series. Cały czas szansę gry w tym gronie mają Polki. Muszą jednak powalczyć z Belgią, Kenią i Ugandą. 

W Krakowie zobaczymy 12 drużyn, które w pierwszej fazie zostaną podzielone na trzy czterozespołowe grupy. Po dwie najlepsze ekipy awansują do ćwierćfinału, dołączą do nich także dwie najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Wielkimi faworytkami wydają się Chinki, zwyciężczynie z Dubaju i Montevideo, ale Argentyna, czy wreszcie Polska, spróbują pomieszać im szyki. Na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana będzie można obejrzeć kilka gwiazd. Część z nich latem wystąpi na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Ile piłkarskich meczów przy Reymonta?

W tym sezonie Wisła rozegra u siebie mimimum jedno spotkanie w I lidze. Na zakończenie sezonu zasadniczego 26 maja podejmie Bruk-Bet Termalicę Nieciecza. Podopieczni Alberta Rude walczą o zajęcie miejsca w czołowej szóstce (obecnie są na siódmym) i udział w barażach o ekstraklasę. Mają jednak małe szanse, by być gospodarzem spotkań.