700 metrów kwadratowych dla kibiców. Klubowy sklep w końcu nie będzie powodem do wstydu

Kibice Wisły w kolejce po bilety pod Strefą Kibica.

Miasto i Wisła zapowiadają, że pod koniec roku kibice Białej Gwiazdy będą mogli zrobić zakupy w klubowym sklepie z prawdziwego zdarzenia. Takiego miejsca nie było nawet w latach największych sukcesów w XXI wieku.

Nowy „Wiślacki Świat” powstanie w narożniku sektora D, tam, gdzie obecnie znajduje się tylko strefa kibica. Zastąpi brzydki pawilon stojący na parkingu od strony ulicy Reymonta, który miał być chwilowym rozwiązaniem, a niedługo osiągnie pełnoletność. Otwarcie odbyło się 14 listopada 2003 roku.

– Po raz pierwszy w Polsce otwarliśmy prawdziwy sklep klubowy – mówił ówczesny prezes Bogdan Basałaj. Nazwę wybrano w drodze konkursu. Zwycięzca otrzymał telefon komórkowy o wartości prawie 700 złotych i koszulkę meczową.

Basałaj podkreślał wtedy, że problemem jest brak nowoczesnego stadionu, a sklep z prawdziwego zdarzenia powinien być kilka razy większy, przygotowany pod trybunami i połączony z muzeum i pubem.

Nowy stadion, przepłacony i nigdy niedokończony, otwarto ponad dekadę temu, a barak z pamiątkami okazał się nie do ruszenia. Zawsze coś stawało na przeszkodzie. Kres małego sklepu, który był powodem do wstydu dla 13-krotnego mistrza Polski, ma nadejść za kilka miesięcy.

Pomoże stowarzyszenie Socios Wisła

„Prace projektowe oraz konsultacje trwające już od ponad pół roku miały pomóc w jak najlepszym dostosowaniu powierzchni do potrzeb sympatyków 13-krotnego mistrza Polski, a także dopasowaniu ich do najwyższych standardów, które charakteryzują europejskie kluby z topowych lig. Celem przyświecającym budowie nowego sklepu jest stworzenie reprezentatywnej przestrzeni, do której kibice z chęcią będą wracać, a turyści przyjeżdżający pod Wawel z ciekawością odwiedzać. Sklep wraz ze wspomnianą wcześniej Strefą Kibica powstanie na powierzchni ok. 700 m kwadratowych” – poinformowała Wisła.

– Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez ogromnego wsparcia ZIS-u, Stowarzyszenia Socios - prowadzącego do 29 maja głosowanie nad projektem, do udziału, w którym serdecznie zachęcamy - oraz partnerów biznesowych. Już teraz pragnę gorąco podziękować za pomoc płynącą z wielu stron – mówi prezes klubu, Dawid Błaszczykowski.

Socios Wisła mają przekazać na budowę sklepu około 300 tysięcy złotych.

Zagospodarowanie terenu wokół i przebudowa

W 2020 roku została przygotowana koncepcja zagospodarowania stadionu miejskiego im. Henryka Reymana. Arena ma zostać połączon z parkiem Jordana, planowana jest budowa boiska od strony Błoń. Największe kontrowersje wśród mieszkańców budzą zaprojektowane parkingi. Modernizacja samego obiektu ma być z kolei możliwa dzięki rządowym środkom przekazanym Krakowowi na współorganizację w 2023 roku III Igrzysk Europejskich. Stadion ma być areną otwarcia imprezy, jednak w sprawie organizacji igrzysk wciąż niewiele wiemy.