Akcja na 115-lecie klubu. Wisła "odkłamuje historię"

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Specjalna strona internetowa, reklamy w dziennikach sportowych i przesyłki do redakcji, organizacji i klubów. 13-krotny mistrz Polski z ulicy Reymonta ofensywnie zaczął 2021 rok, rozpoczynając kolejną odsłonę krakowskiej "Świętej Wojny".

„Z najstarszym klubem sportowym w Polsce żegna się Trener Robert Kasperczyk” – to wycinek informacji ze strony internetowej Cracovii z 29 grudnia. To nie wyjątek. Zwroty: „z najstarszym klubem”, w „najstarszym klubie”, „najstarszego klubu sportowego” „najstarszy klub” od dłuższego czasu są zamieszczane w komunikatach klubu z ulicy Kałuży.

Część dawnych źródeł, wycinków prasowych, rzeczywiście podaje, że Cracovia powstała w 1906 roku. Pasy świętują nawet konkretny dzień założenia – 13 czerwca 1906 roku. Skupione wokół nich środowisko nie podważa, że Wisła została założona w tym samym roku, ale podkreśla, że doszło do tego we wrześniu.

Dysputy o starszyźnie toczą się w mediach społecznościowych na długo przed i na długo po derbach, które przeważnie odbywają się dwa razy w roku. Teraz Wisła postanowiła „odkłamać historię”, jak pisze na Twitterze Tomasz Jażdżyński, przewodniczący rady nadzorczej klubu.

List przewodniczącego rady nadzorczej

W liście Jażdżyńskiego czytamy z kolei: „list ma na celu wyjaśnienie decyzji władz Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków, w myśl której wróci ono do przedwojennej tradycji posługiwania się mianem najstarszego krakowskiego, a co za tym idzie obecnie najstarszego polskiego klubu piłkarskiego. Decyzję tę opieramy na pamięci założycieli naszego klubu, niepodważalnych dowodach prasowych, a także na odnalezionych świadectwach osób o nieposzlakowanej opinii oraz niekwestionowanej pozycji i wiarygodności”.

Z naszych informacji wynika, że list z opracowaniami został zaadresowany także do Cracovii. W przygotowanym opracowaniu Wisła przytacza słowa Stanisława Mielecha. To były zawodnik Cracovii, mistrz Polski z 1921 roku i działacz PZPN. „Datą powstania Cracovii jest rok 1907” – pisał w „Przeglądzie Sportowym” w 1932 roku.  Z kolei Kuryer Sportowy z 1936 roku cytuje słowa Zygmunta Nowakowskiego, wiceprezesa KS Cracovia, z przemówienia z okazji 30-lecia Wisły: „Jest też rzeczą jasną jak słońce, że Wisła starszą jest niż Kraków czyli Cracovia.”

Nie brakuje także odznak Cracovii z rokiem 1907 i informacji z kolejnych jubileuszy w 1922, 1932 i 1937 roku. Dopiero po II wojnie światowej środowisko Cracovii zaczęło kłaść nacisk na 1906 rok.

Powody świętowania w latach, które wskazywałyby na powstanie w 1907 roku, próbują tłumaczyć autorzy serwisu WikiPasy.pl:

„Początkowo kluby nie przywiązywały wielkiej wagi do znanych przecież wszystkim współcześnie żyjącym dat. W Cracovii pierwotnie świętowano nie w rocznicę powstania, ale w rocznicę niezwykle ważnej dla historii klubu fuzji z Biało-Czerwonymi. Podobnie było np. w Pogoni Lwów, którą obchodziła jubileusze w rocznicę trzy lata późniejszej fuzji z Lechią Lwów dopiero w 1939 przestawiając się na świętowanie daty powstania. Cały czas pamiętając o dacie założenia czyli roku 1904. I tak na przykład w 1922 roku zarówno Cracovia, jak i Pogoń Lwów świętowała jubileusz 15-lecia, mimo, że wiadomo było, że Cracovia powstała w 1906 r., a Pogoń Lwów w 1904 r."

"Także w Cracovii w dwudziestoleciu międzywojennym chciano przestawić się na świętowanie rzeczywistego roku założenia, ale z różnych przyczyn nie zrobiono tego. W 1926 problemem był ciężki stan finansów spowodowane dużymi wydatkami związanymi z remontem stadionu i budową toru kolarskiego. W 1931 choć już zapowiadano w prasie, iż w tym roku będzie świętowane 25 lecie, jubileusz się nie odbył. Powodem była kiepska sytuacja finansowa klubu oraz słabe wyniki w lidze mistrza Polski z 1930. W 1936 Cracovia grała zaledwie w Klasie A. Rok później była mistrzem. Pierwszym jubileuszem świętowanym w rocznicę założenia, a nie fuzji był ten z roku 1946."

Tomasz Jażdżyński kończy list słowami: „Nie jest intencją władz Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków wywieranie nacisku na Klub Sportowy Cracovia, aby zmienił swoją oficjalną narrację czy modyfikował klubowe emblematy wprowadzając na nie, uznawany powszechnie do wybuchu II wojny światowej rok 1907, jako datę powstania. Każda organizacja i każde środowisko samo musi wypracować swoją świadomość zgodnie z właściwą sobie wrażliwością na prawdę historyczną. Uważamy jednak, że jesteśmy ze wszech miar uprawnieni do korzystania z miana najstarszego klubu Krakowa, a co za tym idzie - najstarszego klubu Polski. Począwszy od stycznia 2021 roku, w 115 rocznicę powstania naszego Towarzystwa, wprowadzamy to określenie do oficjalnego obiegu.”

Nowe hasło Wisły to: Pierwszy zdobywca Pucharu Polski, Pierwszy mistrz Ligi Polskiej Najstarszy polski klub, Po prostu pierwszy.

Cracovia na razie nie odniosła się do akcji Wisły i przedstawionych przez nią dowodów. Odpowiedziała za to na Twitterze: