Bieg Trzech Kopców. Takiej sytuacji nie było od lat

fot. LoveKraków.pl

Osoby, które chcą wystartować w jedynym w Polsce biegu górskim, którego trasa wiedzie przez centrum dużego miasta, wciąż mogą się zapisać. 15. Bieg Trzech Kopców odbędzie się 2 października.

15. Bieg Trzech Kopców, czyli Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim, to impreza organizowana od 2007 roku. Uczestnicy w maksymalnie dwie godziny muszą pokonać 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Prawie 1/4 biegu prowadzi ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni. Różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, gdzie trasa w przeważającej części tylko się wznosi. To jedyny w Polsce bieg górski, który wiedzie przez centrum dużego miasta.

W przeszłości miejsca startowe rozchodziły się jak ciepłe bułeczki

W najbliższej edycji na trasie może się pojawić maksymalnie 3,5 tysiąca biegaczy. 7 września o godzinie 10 zapisanych było 3077 osób – 2197 mężczyzn i 773 kobiet, a 2822 opłaciły swój udział. Zgłoszenia są przyjmowane do wyczerpania limitu startujących – internetowo (do 22 września) lub w biurze zawodów (30 września i 1 października).

Fakt, że niespełna miesiąc po starcie rejestracji wciąż są wolne miejsca, trzeba uznać za sporą niespodziankę. W poprzednich latach zapisy do Biegu Trzech Kopców były wręcz ekspresowe. W 2018 roku pakiety rozeszły się w niewiele ponad pięć godzin, a rok później w niespełna sześć. W ubiegłym roku biegacze potrzebowali tygodnia, by doprowadzić do zamknięcia listy startowej.

2021 rok z kobiecym rekordem trasy

14. Bieg Trzech Kopców wygrał Patryk Stypułowski, który przebiegł 13 km w 41 minut i 41 sekund. Wśród pań z wynikiem 46.59 triumfowała Mołdawianka Lilia Fiskowicz, która poprawiła swój rekord trasy ustanowiony w 2016 roku. Była to pierwsza impreza biegowa w Krakowie po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Uczestnicy i organizatorzy ponownie spotkali się na trasie po 700 dniach.

W październiku (16.10) odbędzie się także 8. Cracovia Półmaraton Królewski, do którego trwają zapisy. W tym biegu będzie mogło wziąć udział maksymalnie siedem tysięcy osób.


comments powered by Disqus