„Biegiem do Igrzysk”. Zapisz się i na sportowo rozpocznij przygotowania do Igrzysk Europejskich

16 października w Krakowie odbędzie się rywalizacja na dystansie 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk” To wydarzenie towarzyszące 8. Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu. Uczestnicy wyruszą na trasę z tej samej linii startu i zakończą bieg w magicznej scenerii na płycie TAURON Areny Kraków.

Wielkim krokami zbliża się październik – miesiąc, w którym biegacze pod Wawelem mają okazję sprawdzić swoją formę i poczuć radość z dzielenia wspólnej pasji. Z drzew spadają liście, a na ulicach Krakowa od lat padają małe i duże rekordy. Te prywatne, bardzo ważne, o których wie niewielu. I te głośne – gdy przekraczane są kolejne limity uczestników i śrubowane rekordy tras.

Bądź gotowy na Igrzyska Europejskie 2023

Do bogatej jesiennej oferty biegowej miasta – 15. Biegu Trzech Kopców, 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i Mini Mini Kraków Run dołączyło jeszcze jedno wydarzenie. To rywalizacja na dystansie 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”.

Udział w tym biegu będzie doskonałym rozpoczęciem przygotowań do przyszłorocznych III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce, które czekają nas już za dziewięć miesięcy, od 21 czerwca do 2 lipca. Najlepsi sportowcy Europy, a przyjedzie ich około 7 tysięcy z blisko 50 europejskich krajów, powoli szykują się do występu w Polsce. Gotowi musimy być także my – kibice, krakowianie, Polacy – ponieważ będzie to największa w historii naszego kraju impreza sportowa i nie da się obok niej przejść obojętnie.

Dzięki „Biegiem do Igrzysk” już teraz poczujemy emocje, których kulminacja spodziewana jest na przełomie czerwca i lipca 2023 roku.

– To dobry moment, żeby odpowiednio nastroić się przed tym pełnym emocji, barwnym wydarzeniem, a przy okazji zachęcić do aktywności fizycznej i rozwijania sportowych pasji. Kraków to rozbiegane miasto, co sam przez lata obserwowałem i obserwuję, czy to na bieżni Akademii Wychowania Fizycznego, na ścieżkach wokół Błoń, czy wzdłuż Wisły. Trudno więc sobie wyobrazić lepszy sposób na przybliżenie krakowianom idei Igrzysk Europejskich, niż wspólny bieg w ich „kierunku” – podkreśla Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Zapisy już trwają

Uczestnicy „Biegiem do Igrzysk” wyruszą na trasę 16 października o godzinie 10 z tej samej linii startu (ul. Lema przed TAURON Areną Kraków) co półmaratończycy i tak jak oni będą finiszować w wyjątkowej scenerii – w blasku świateł na płycie głównej wewnątrz przyciemnionej największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Na przebiegnięcie 5 km będą mieli 40 minut.

Przyjmowanie zgłoszeń ruszyło 21 października. Limit uczestników wynosi 1000 osób, a wystartować może każdy powyżej 13. roku życia. Warunkiem udziału jest zgłoszenie się zawodnika/zawodniczki i uiszczenie opłaty startowej bezpośredni po rejestracji.

Internetowe zgłoszenia uczestnictwa w „Biegiem do Igrzysk” przyjmowane są do momentu, w którym wyczerpany zostanie limit startujących, jednak nie później niż do 6 października 2022 roku włącznie. W przypadku niewyczerpania limitu, będzie możliwość zapisania się do biegu w biurze zawodów – 30 września i 1 października.

Historia rywalizacji na 5 km

– To już tradycja, że bieg na dystansie 5 km, organizowany jako wydarzenie towarzyszące Cracovia Półmaratonu Królewskiego, nawiązuje do ważnych wydarzeń w historii naszego kraju – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora biegu.

W 2017 roku rywalizacją pod nazwą „5 dla Kościuszki” upamiętniono dwusetną rocznicę śmierci bohatera Stanów Zjednoczonych i Polski – Tadeusza Kościuszki. W 2018 „5 dla Niepodległej” Kraków włączył się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W 2019 roku organizatorzy i biegacze przypomnieli o setnej rocznicy powstanie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i odbyła się „Olimpijska 5”.