Błonia – prestiż i ograniczenia w jednym. Kiedy ruszy przebudowa obiektów Juvenii?

fot. Krzysztof Kalinowski

Prezes Rafał Budka liczy, że początkiem 2022 roku – od modernizacji budynku – uda się rozpocząć przebudowę bazy Juvenii. Szczegóły mamy poznać jesienią.

Juvenia jest trzecim najstarszym krakowskim klubem po Cracovii i Wiśle, założonym 8 grudnia 1906 roku jako Związek Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej. Pięć lat później na Błoniach przy nowym korycie Rudawy (dziś to ulica na Błoniach) otwarty został „Park Sportowy” Juvenia. W jego skład wchodziło boisko piłkarskie, bieżnia, korty tenisowe, przyrządy do ćwiczeń i szatnie. Po I wojnie światowej obiekt rozbudowano o kolejne boiska do koszykówki i siatkówki oraz dodatkową bieżnię. Powierzchnia zwiększyła się czterokrotnie – z 0,8 ha do 3,2 ha.

Po II wojnie światowej Juvenia starała się o odzyskanie terenu i utrzymanie praw. W 1957 roku część dawnego parku sportowego władze oddały Zwierzynieckiemu Klubowi Sportowemu, w czym pomogła sympatia ówczesnego premiera rządu PRL Józefa Cyrankiewicza. Dziś Juvenia i Zwierzyniecki są zgodnie współpracującymi sąsiadami. Zarząd Infrastruktury Sportowej kończy właśnie modernizować obiekt Zwierzynieckiego, a w przyszłym roku ma się zabrać za stadion Smoków.

Szczegóły za kilka tygodni

– Działamy w fantastycznym miejscu w Krakowie, ale jednocześnie Błonia bardzo nas ograniczają w planach rozwojowych – nie kryje Rafał Budka, prezes Juvenii.

Klub chętnie skorzystałby z dwóch, trzech nowych boisk i dobudował kondygnację budynku klubowego, ale na to nie ma szans. Twarde ograniczenia stawia plan miejscowy Błonia Krakowskie, który obowiązuje od 1 sierpnia 2014 roku.

Budka zapowiada, że w listopadzie poznamy wizualizacje zmian, jakie zajdą na obiekcie. Remont ma zostać sfinansowany ze środków miasta. Jeżeli uda się sprawnie wyłonić wykonawcę, pierwsze prace mają ruszyć na początku roku.

– Zaczniemy od budynku, potem przyjdzie czas na trybunę i okolice naszego stadionu – mówi Budka.

Zarząd Infrastruktury Sportowej na początku roku podpisał umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej na kwotę prawie 100 tysięcy złotych. Termin mija 29 października.