Cracovia. Marzenia trenera się nie spełniły

Jacek Zieliński fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Łukasz Cebula został nowym asystentem Jacka Zielińskiego. Szkoleniowiec Pasów liczył na powiększenie skromnego sztabu, ale na marzeniach się skończyło.

Na sukces drużyny pracują nie tylko piłkarze. To oni strzelają gole, zakładają pressing i odbijają piłki po strzałach rywali. Jednak by mogli to robić efektywnie, potrzebują wsparcia trenerów. Nie tylko pierwszego, ale całego grona specjalistów, w największych klubach najczęściej odpowiedzialnych za wąskie specjalizacje.

Skromne warunki w Cracovii

W maju serwis weszlo.com wyliczył, że w ekstraklasie najbardziej rozbudowane sztaby trenerskie – po dziewięć osób – miały Raków Częstochowa i Legia Warszawa, czyli dwie najlepsze drużyny. Siódma na koniec Cracovia, z czterema szkoleniowcami – pierwszy, dwóch asystentów, trener bramkarzy – miała więcej trenerów tylko od Korony Kielce i Stali Mielec.

Jacek Zieliński miał więc bardzo ograniczone możliwości. W jego sztabie nie było analityka, na którego mogli liczyć trenerzy wielu zespołów I ligi. Gdy 62-latek po sezonie przedłużył umowę pod Wawelem, pojawiły się informacje, że wywalczył powiększenie grona współpracowników o jedną osobę. Nic takiego się nie stało.

– Takie były marzenia, ale na chwilę obecną realia są inne – powiedział nam Zieliński po piątkowym sparingu ze Spiską Nową Wsią.

Łukasz Cebula w Cracovii

Łukasz Cebula Fot. cracovia.pl
Łukasz Cebula Fot. cracovia.pl

Po roku pracy z klubu odszedł jego asystent Mikołaj Łuczak, który wybrał ofertę Jagiellonii Białystok. Zastąpił go 28-letni Łukasz Cebula. To absolwent krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego (na kierunku wychowanie fizycznie) i wrocławskiej Wyższej Szkoły Sportu (analityk gry sportowej).

Młody szkoleniowiec posiada licencję UEFA A. Na początku pracy zawodowej prowadził zespoły dziecięce Grębałowianki Kraków, a potem był trenerem m.in. w Dalinie Myślenice i Górniku Wieliczka. Od 2019 roku był asystentem w pierwszoligowej Odrze Opole u boku Mariusza Rumaka, Dietmara Brehmera, Piotra Plewni i Adama Noconia.

W sztabie pozostali asystent Tomas Jasik i trener bramkarzy Marcin Cabaj.

Cracovia. Letnie sparingi

Od niedzieli Cracovia trenuje na zgrupowaniu w Opalenicy. W środę o godzinie 16:30 rozegra pierwszy z trzech zaplanowanych tam sparingów z czeskim Banikiem Ostrawa. W kolejnych dniach czekają ją mecze z Wartą Poznań (8.07) i Mladą Boleslav (11.07).