Czołowy strzelec ligi słowackiej w Cracovii

fot. LUKASZ ZOLADZ
Napastnicy Pasów najbardziej zawiedli w poprzednim sezonie, więc klub sięgnął po 24-letniego Filipa Balaja. Słowak był najskuteczniejszym zawodnikiem sezonu zasadniczego w rodzimej ekstraklasie.
Z krakowskim klubem pożegnał się między innymi Tomas Vestenicky, ale liczba Słowaków w szatni będzie się zgadzać. Od 1 lipca graczem Cracovii będzie rosły (192 cm) gracz Zlate Moravce-Vrable - Filip Balaj. Jego umowa wygaśnie 30 czerwca i do ekstraklasy trafi jako wolny gracz. Kontrakt wejdzie w życie 1 lipca i będzie obowiązywała przez trzy lata.

Na Słowacji jeszcze grają. W sobotę drużynę Balaja, która nie liczy się w walce o podium, ale i tak rozgrywa najlepszy sezon w historii, czeka ostatni mecz w grupie mistrzowskiej z Żyliną. Nowy gracz zespołu Michała Probierza z 14 golami należy do czołówki strzelców. W pierwszej części sezonu zdobył 13 bramek w 20 występach, a po podziale tabeli na grupy 1 w 6 meczach. Jest najskuteczniejszym Słowakiem wśród snajperów. Wyprzedzają go Eric Ramirez (16 goli) i Dawid Kurmnowski (15), a identyczny dorobek ma Rafael Ratao.

Balaj zaliczył sześć występów w kadrze do lat 21 (jeden go), grał również w młodszych rocznikach.

Nieskuteczny zestaw

Balaj jest drugim letnim nabytkiem Cracovii (pierwszym został obrońca Jakub Jugas), która poprzednie rozgrywki zakończyła dopiero na 14. pozycji i półfinale Pucharu Polski. 28 goli w 30 meczach był najsłabszym wynikiem w lidze, choć atak z Marcosem Alvarezem, Rivaldinho i Filipem Piszczkiem, wspomagany przez Ivana Fiolicia, Sergiu Hankę i Pellego van Amersfoorta miał być groźny dla rywali. Nikt nie wszedł w buty snajperów z poprzednich lat - Krzysztofa Piątka, Airama Cabrery i Rafaela Lopesa. Wynik najsuteczniejszego van Amersfoorta to sześć goli.

Zakontratowanie Balaja oznacza, że z Cracovii będą odchodzić zawodnicy. Probierz nie krył, że drużynę czekają zmiany, a kadra pierwszego zespołu ma być mniej liczebna.

Zawodnicy Pasów przebywają na urlopach. Pierwszy trening przed nowym sezonem został zaplanowany 14 czerwca w Rącznej.