Do 16 czerwca na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego będzie królować siatkówka [ZDJĘCIA]

Kraków po raz pierwszy został gospodarzem turnieju w siatkówce plażowej dla młodych zawodników i zawodniczek – VW Beach Pro Tour Futures. Od 6 do 9 czerwca rywalizować będą duety mężczyzn, a od 13 do 16 pary pań.

W 2022 i 2023 roku turnieje Beach Pro Tour pod egidą FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) odbywały sie w Warszawie, gdzie najpierw grali panowie, a potem dołączyły do nich kobiety. Teraz przyszedł czas na Kraków i plac przed Galerią Krakowską. Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta ds. sportu przyznał, że tegoroczne zawody mogą być początkiem dłuższej serii.

– Siatkówka plażowa to dyscyplina sportu, która cieszy się ogromną popularnością. Jest w rodzinie dyscyplin olimpijskich, więc poziom jest nad wyraz wysoki. Chcemy w najbliższych latach gościć tych sportowców w Krakowie. Taki jest nasz cel i dotyczy to nie tylko tego, co jest teraz, ale i następnych lat – zapewnił.

Turnieje w centrum miasta pomagają w promocji

W turnieju zagra wiele par zagranicznych, ale nie zabraknie też duetów reprezentujących Polskę. Jednym z nich są aktualni mistrzowie Polski: Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak. Polski zespół celuje w wygraną, która jest dla nich istotna pod wieloma względami. – Wygrana w tym turniej pozwoli nam jeszcze realnie walczyć o udział w mistrzostwach Europy. Chciałbym powiedzieć, że bardzo mnie cieszy, że siatkówka plażowa wraca w takie miejsca, jak teren przy galerii. Siatkówka plażowa szybko się rozwija, ale potrzebuje jeszcze tego, by wychodzić do ludzi. Takie miejsca bardzo mocno ją promują – powiedział Brożyniak.

– Gra w centrum miasta może mieć swój klimat. Dzięki tej lokalizacji na trybunach możemy spodziewać się wielu kibiców. To super okazja do promocji siatkówki plażowej i wzrostu zainteresowania tą dyscypliną, a to cieszy najbardziej – wtóruje mu Miłosz Kruk, który wystartuje w parze z Michałem Koryckim.

W czwartek rozpoczęły się eliminacje turnieju mężczyzn, a w piątek ruszy turniej główny. Kibice zobaczą drużyny z całego świata: od Afryki Północnej, po Mauritius, Australię, USA i Europę. – W Krakowie jesteśmy już od jakiegoś czasu, a boiska przetestowały dzieci. Przygotowaliśmy też kilka mniejszych imprez właśnie dla nich – powiedział Damian Czkór, dyrektor VW Beach Pro Tour Futures Kraków.