Grał tam Kabel, trenowała Cracovia. 1 września rozpoczyna się kolejny rozdział w historii Wielickiej 101

Budynki przy Wielickiej 101 (zdjęcie archiwalne) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Społeczne Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego rozpoczyna rok szkolny 2021/2022 w nowej lokalizacji. 25 lat od założenia w końcu znalazła stały kąt.

Początkiem roku piłkarze Cracovii przenieśli się do nowo wybudowanej bazy szkoleniowej w Rącznej, a władze klubu i pracownicy do biur na stadionie przy ulicy Kałuży. W budynkach przy Wielickiej 101 rozpoczął się remont, który przystosował obiekt do warunków szkolnych dla uczniów szkoły sportowej prowadzonej przez MKS Cracovia. Uczą się przede wszystkim młodzi piłkarze z Krakowa i województwa. 1 września naukę rozpoczną tam uczniowie dziewięciu klas: dwóch pierwszych, dwóch drugich i pięciu trzecich.

W końcu mają własne cztery kąty

To przełomowy rok dla placówki z 25-letnią tradycją, bowiem dotąd nie miała swojej siedziby i korzystała z pomieszczeń Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Szablowskiego. Ta lokalizacja nie sprzyjała nastolatkom, którzy muszą godzić zdobywanie wykształcenia z treningami, bowiem po lekcjach musieli jechać kilkadziesiąt minut na treningi przy Wielickiej 101. Teraz szkołę i obiekty sportowe będą mieli pod ręką. Do dyspozycji są dwa boiska trawiaste i dwa o sztucznej nawierzchni, w tym jedno kryte balonem. 

Choć 1 września uczniowie rozpoczynają naukę w nowej szkole, na razie nie uzyskaliśmy zgody na sfotografowanie zmodernizowanej bazy. Cracovia tłumaczy to trwającymi jeszcze drobnymi pracami i zapowiada oficjalne otwarcie w październiku.

Kwiecień 2021 - remont obiektów Cracovii
Kwiecień 2021 - remont obiektów Cracovii


Kabel

Na ten rejon miasta od lat mówi się Kabel – wszystko od powstałej tam Krakowskiej Fabryki Kabli. W 1929 roku obok zakładu założono Klub Sportowy Kabel, który działał tam do listopada 2000 roku, gdy rozegrał ostatnie spotkanie w IV lidze. Kłopoty Kabla rozpoczęły się wraz z przejęciem fabryk przez Bogusława Cupiała, twórcę Tele–Foniki i późniejszego ojca wielkich sukcesów Wisły. Nowy właściciel wyeksmitował drużynę ze stadionu przy ulicy Wielickiej a po pewnym czasie Tele-Fonika wymieniła dawny stadion Kabla na tereny Cracovii przy al. 3 Maja i tak powstała tam baza Pasów.

Kabel został reaktywowany
i obecnie występuje w rozgrywkach krakowskiej A klasy. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Korony.