Jak koronawirus wpłynął na organizmy piłkarzy Wisły?

fot. Wisła Kraków
Między innymi na postawione wyżej pytanie mają dać odpowiedź testy wiślaków przeprowadzane w ostatnich dniach w krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Ten sezon jest bardzo rwany. Czasem drużyny mają dłuższą przerwę z powodu meczów reprezentacji bądź sytuacji epidemicznej u siebie bądź w ekipie rywala, a czasem trzeba zagrać co kilka dni. Do tego karty rozdają nie tyle kontuzje, co zakażenia koronawirusem. Zaatakowany organizm i przymusowa izolacja różnie wpływa na organizmy zawodników.

Ślady po infekcji

Jak? Na to pytanie odpowiedzą badania, które zespół Artura Skowronka przechodził w tym tygodniu w Instytucie Nauk Biomedycznych Akademii Wychowania Fizycznego.

– Każda infekcja zostawia jakiś ślad, spada wydolność czy wytrzymałość piłkarza. Wiadomo, że jest to kwestia indywidualna i każdy inaczej przechodzi chorobę, ale na pewno badania te pozwolą nam uzupełnić wiedzę na temat aktualnego stanu zdrowotnego zespołu. Wykonujemy je okresowo, aby na bieżąco monitorować zawodników. Kolejną partię zaplanowaliśmy na początek okresu przygotowawczego, czyli na styczeń – tłumaczy Piotr Jankowicz, trener przygotowania fizycznego, który pracuje dla Białej Gwiazdy od letnich przygotowań.

Pierwsze wnioski są takie, że choroba zmniejsza tolerancję na zmęczenie i wpływa na prędkości progowe sportowców. Prędkość progowa to prędkość, po przekroczeniu której wzrasta stężenie mleczanu we krwi (wskaźnik zmęczenia mięśni). W oparciu m.in. o ten wskaźnik wyznaczane są odpowiednie strefy wysiłku dla zawodnika, by jego praca była efektywna.

Pełen obraz

Lekarze nieustannie apelują między innymi o ograniczenie liczby kontaktów, więc wiślacy na czas testów zostali podzieleni na mniejsze grupy. Jak informuje klub, testy składały się z sześciu faz pozwalających na otrzymanie obrazu organizmu konkretnego gracza. Zaliczały się do nich: pomiar ciśnienia krwi, pomiar komponentów ciała, test koordynacji wzorkowo-ruchowej, test biegowy, badanie krwi pod kątem zakwaszenia organizmu i wibroterapia.

Kolejne spotkanie w ekstraklasie Biała Gwiazda ma zaplanowane na 21 listopada z Wartą Poznań. Po meczu z Rakowem Częstochowa z urazami łydki i mięśnia dwugłowego walczą Jakub Błaszczykowski i David Niepsuj.