Juniorzy Cracovii z nożem na gardle. Derby zakończą rok w Centralnej Lidze Juniorów

Wojciech Stawowy wrócił do Cracovii po ośmiu latach fot. cracovia.pl

Juniorom starszym Pasów grozi spadek z Centralnej Ligi Juniorów. Rok na pewno zakończą pod kreską, ale wynik sobotnich derbów z szóstą w tabeli Wisłą będzie miał wpływ na wielkość straty, jaką będą musieli odrobić na wiosnę, by pozostać w rozgrywkach.

W klubach nie zawsze trafia się mocny rocznik, który walczy o medale. Zdobywanie laurów w tym wieku nie jest też podstwowym celem szkoleniowym. Chodzi przede wszystkim o to, by jak najwięcej młodych piłkarzy trafiło w przyszłości do pierwszej drużyny, a choć jednego sprzedać później za dobre pieniądze do lepszej ligi. Taki od lat jest zamysł Lecha Poznań czy Zagłębia Lubin. Otwarta w 2021 roku baza w Rącznej miała pomóc Cracovii wkroczyć na tę drogę.

Utrzymanie w CLJ to dla klubu takiego jak Cracovia cel minimum. Spadek, oprócz rysy na wizerunku, to także realny problem. Trudniej przekonać wtedy zwodników z innych klubów, by dołączyli do drużyny, która nie będzie rywalizowała z najlepszymi w swojej kategorii.


Problemy pod wodzą Stawowego

W tym sezonie drużyna Cracovii grająca w Centralnej Lidze Juniorów do lat 19 osiąga bardzo słabe wyniki. Prowadzi ich Wojciech Stawowy, były pierwszy trener Pasów, a od 11 czerwca koordynator grup juniorskich. Po rozegraniu 16 kolejek zespół zajmuje dalekie, trzecie od końca miejsce w 16-zespołowej lidze. W miniony weekend przegrał aż 0:5 z Lechem Poznań, wcześniej tak wysoką porażkę gracze musieli przełknąć po starciu z Legią Warszawa. Krakowianie w ani jednym meczu nie zachowali czystego konta, tracąc aż 41 goli (przy 22 strzelonych). Punkty zdobywają głównie u siebie (9 z 13 w roli gospodarza). 

Tabela CLJ U-19. Źródło: www.90minut.pl
Tabela CLJ U-19. Źródło: www.90minut.pl


Z CLJ spadną cztery zespoły. Za Cracovią plasują się Lechia Gdańsk (10 punktów) i odstająca od reszty stawki Miedź Legnica (5). Zagrożony spadkiem jest jeszcze wyprzedzjący drużynę Stawowego Śląsk Wrocław, który zgromadził 19 punktów. Młodzi gracze Pasów do bezpiecznego miejsca tracą siedem. Zajmuje je Escola Varsovia, w której kiedyś pracował Stawowy, i w pierwszy weekend grudnia zagra z Miedzią, więc z dużym pradopodobieństwem można założyć, że powiększy swój dorobek. 

Z kolei Cracovia w ramach drugiej kolejki rundy rewanżowej podejmie juniorów Wisły. Na koniec roku, 3 grudnia o godzinie 16, na boisku w Rącznej czekają nas derby Krakowa. Biała Gwiazda nie bije się o czołowe miejsca, ale widmo spadku nie zagląda jej w oczy. Lepsza z krakowskich drużyn w CLJ ma 25 punktów i po remisie w ostatniej kolejce z Zagłębiem Lubin (1:1) zajmuje szóste miejsce. Piłkarze klubu z ulicy Reymonta u siebie zdobyli 12 punktów, a na wyjeździe 13. W pierwszych derbach w tym sezonie, rozegranych 20 sierpnia w Myślenicach, Wisła wygrała 2:0.

Cracovia ma także problemy w CLJ U-17, gdzie zajmuje przedostatnie miejsce. Wisła jest wiceliderem grupy wschodniej, przewodzi grupie, która ma już dość dużą stratę do Legii Warszawa. Tu w najbliższą sobotę także odbędą się derby. Gospodarzem będzie Biała Gwiazda, początek o godzinie 11.

Tabela CLJ U-17 (grupa wschodnia). Źródło: www.90minut.pl
Tabela CLJ U-17 (grupa wschodnia). Źródło: www.90minut.plNews will be here