Kraków będzie współgospodarzem mistrzostw świata. W Polsce i Szwecji zagrają 32 drużyny

fot. Krzysztof Kalinowski
W styczniu 2023 roku w pięciu szwedzkich i czterech polskich miastach zostaną rozegrane mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych. W krakowskiej Tauron Arenie najlepsi szczypiorniści zagrają po raz drugi. Według wciąż nieoficjalnych informacji możemy liczyć m.in. na dwa ćwierćfinały i półfinał.

Prawie sześć lat temu, na początku 2016 roku, Polska samodzielne organizowała mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn z udziałem 16 drużyn. Mecze odbywały się w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie. Stolica Małopolski była w centrum imprezy – grała w niej grupa A z Polakami, a następnie odbyły się spotkania fazy zasadniczej (także z udziałem biało-czerwonych), a potem oba półfinały i mecze o medale. 31 stycznia mistrzami Europy zostali Niemcy, którzy w finale pokonali Hiszpanów 24:17.

W zaplanowanych na termin 11-29 stycznia 2023 mistrzostwach świata weźmią udział 32 zespoły. 51 meczów odbędzie się w Szwecji (Goeteborg, Malmoe, Kristianstad, Joenkoeping, Sztokholm), która zagwarantowała sobie rywalizację o medale. W Polsce planowanych jest 61 spotkań, w tym dwa ćwierćfinały i jeden półfinał.

Nieoficjalnie: Ćwierćfinały i półfinał dla Krakowa

Na 26 listopada Związek Piłki Ręcznej w Polsce zapowiedział konferencję prasową w Tauron Arenie. Wtedy poznamy szczegóły dotyczące wydarzeń planowanych w Krakowie. Według nieoficjalnych informacji przekazanych w październiku przez TVP Sport, w naszym mieście planowanych jest dziewięć spotkań fazy głównej, dwa ćwierćfinały i półfinał.

Dotąd oficjalnie potwierdzono tylko jedno polskie miasto-gospodarza mistrzostw świata. W Katowicach planowany jest mecz otwarcia i rywalizacja grupowa z udziałem reprezentacji Polski, a wcześniej ceremonia losowania. 

Polską listę miast uzupełnią Gdańsk i Płock.