Kraków stawia na tenisowy rozwój dzieci

fot. Krzysztof Kalinowski

Blisko 600 dzieci z 17 krakowskich szkół podstawowych co tydzień uczy się podstaw tenisa ziemnego w ramach utworzonego programu miejskiego „Tenis w Krakowie”.

Zajęcia odbywają się na hali tenisowej w Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym. Program przeznaczony jest dla uczniów krakowskich szkół podstawowych z klas 1-2. Co ważne uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne, a program finansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

25 klas uczęszcza na zajęcia od początku września do końca trwania roku szkolnego. Dodatkową atrakcją jest podsumowujący rok nauki turniej tenisowy, dla najlepszej 32 dzieci spośród wszystkich uczestników zajęć biorących udział w nauce. Tegoroczny turniej, który odbył się 11 czerwca wygrał Adam Trebliński ze Szkoły Podstawowej nr 67 w Krakowie.

Przebieg i poziom imprezy pokazał, jak dużo udało się uczestnikom programu nauczyć w tak krótkim czasie. Co ważne, mecze odbywały się w niezwykle sportowej atmosferze, duchu fair play i wzajemnego szacunku. Zgodnie z celem turnieju, zawodnicy mieli okazję zagrać przynajmniej kilka spotkań, tak aby wszyscy obecni mogli zebrać cenne doświadczenie
i spędzić jak najwięcej czasu na korcie.

– W mojej ocenie, jak również z pozytywnych komentarzy płynących ze strony samych uczestników i ich opiekunów mogę jednoznacznie stwierdzić, iż idea stworzenia systemowego programu nauki gry w tenisa dla dzieci zdała egzamin. Wykorzystując potencjał obiektowy KSOS, tj. nowoczesną halę tenisową oraz zrewitalizowane korty zewnętrzne, wespół z opieką wykwalifikowanej kadry instruktorskiej placówki młodzież zyskała możliwości poznania tajników popularnej dyscypliny sportu, której najlepszymi ambasadorami w Polsce są Iga Świątek i Hubert Hurkacz – mówi dyrektor KSOS Krzysztof Augustyn

Na czym polega Program „Tenis w Krakowie”

„Tenis w Krakowie” jest oparty na założeniu programu, który jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy „Play and Stay” zainaugurowanej w 2007 roku przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF). System ten funkcjonuje w ponad 50 krajach na całym świecie (m.in. USA, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Holandia, Belgia), a w 2010 r. został wprowadzony w Polsce pod nazwą „Tenis 10”.

Program ma na celu promocję tenisa wśród najmłodszych, adresowany jest do dzieci w wieku 6-10 lat. Jego ideą jest zaprezentowanie tenisa jako dyscypliny atrakcyjnej i łatwej do nauczenia, dzięki odpowiednio dostosowanemu sprzętowi. Nauka odbywa się na pomniejszonym korcie, za pomocą miękkich i wolniejszych piłek oraz za pomocą odpowiednio dopasowanych do wieku dzieci rakietom tenisowym.

Nauczanie odbywa się pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów, którzy dbają o prawidłowy rozwój swoich podopiecznych. Uczniowie mają okazję zapoznać się
z techniką podstawowych uderzeń w tenisie oraz poprawić swoją sprawność fizyczną. Jak podkreślają instruktorzy KSOS celem programu jest zachęcanie jak największej liczby dzieci do uprawiania tej dyscypliny oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia wśród najmłodszych.

Ogromna popularność programu

Nabór na zajęcia odbywa się w formie elektronicznej w kwietniu każdego roku i trwa dosłownie kilkadziesiąt sekund. Jest to związane z ograniczoną liczbą miejsc oraz bardzo dobrą opinią, jaką cieszy się program wśród dyrektorów i nauczycieli z krakowskich szkół.

– Na lekcjach dzieci trenowały wszystkie elementy gry – technikę, sprawność
i koncentrację. Treningi były dynamiczne i dużo się podczas nich działo. Instruktorów cechowało indywidualne podejście do każdego dziecka i duża życzliwość. Motywowali swoich podopiecznych oraz przekazywali im zasady gry w jasny, zwięzły i dostosowany do ich wieku sposób. Na zajęciach stwarzali atmosferę zabawy, zachowując przy tym zdrowe zasady sportowej rywalizacji. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w każdej lekcji, a zajęcia były dla nich niezapomnianym przeżyciem – zachwala jeden z wychowawców klas biorących udział w zajęciach.

Program nauki Tenisa sprawdził się w 100%. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, a dyrektorzy szkół pytają o możliwość stworzenia dodatkowych grup, aby jeszcze większa liczba uczniów mogła co tydzień brać udział nauce. „Tenis w Krakowie” z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach, dając doskonałą możliwość dzieciom w wieku wczesnoszkolnym do zrobienia pierwszego kroku w swym tenisowym życiu.

comments powered by Disqus