Kraków walczy o MŚ U-20. Jesienią możliwy mecz kadry Nawałki

Mecz Polska-Litwa w Krakowie w czerwcu 2016 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2019 roku Polska będzie gospodarzem mistrzostw świata do lat 20. Turniej odbędzie się najprawdopodobniej na sześciu stadionach. Kraków nie jest wśród pewniaków do organizacji, ale zamierza walczyć o dwa wolne miejsca. Wcześniej, bo 11 września, pod Wawelem może się odbyć mecz pierwszej kadry z Irlandią.

Mundial do lat 20 będzie prezentem dla Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w przyszłym roku obchodzi 100-lecie działalności. Kontrkandydatami naszego kraju były Indie i Peru. Według informacji portalu Weszło selekcjonerem biało-czerwonych ma być Jacek Magiera. W Polsce rywalizować będą 24 zespoły podzielone na sześć grup.

Miasta-gospodarze MŚ mają być znane w kwietniu. Z naszych informacji wynika, że pewne goszczenia najlepszych piłkarzy młodego pokolenia są już Legnica, Lublin, Tychy i Łódź. Finał zaplanowano na stadionie Widzewa. O co najmniej dwa wolne miejsce (pojawia się pomysł, by mecze odbyły się nawet na ośmiu stadionach) mają walczyć Gdynia, Chorzów, Kraków i być może Warszawa.

Gdyby Krakowowi udało się wywalczyć organizację mistrzostw, byłaby do druga ważna młodzieżowa impreza pod Wawelem. W ubiegłym roku na stadionie Cracovii odbywały się mecze mistrzostw Europy do lat 21, w tym wielki finał, w którym Niemcy pokonali Hiszpanów.

Z Irlandią na Wiśle?

Nasze miasto nie ma szans na spotkania eliminacyjne czy mecze w Lidze Narodów pierwszej kadry, bo w Polsce jest kilka większych stadionów. W kraju trwa moda na kadrę Adam Nawałki, kibice biją się o bilety. Nie dziwi więc, że PZPN chce zarobić jak najwięcej i na gospodarza wybiera miasta z pojemniejszymi obiektami. Jesienią Polacy zagrają jednak dwa sparingi – 11 września z Irlandią, a 15 listopada z Czechami. Pierwszy z nich może odbyć się w Krakowie, na stadionie przy Reymonta. Wstępnie zgodę na mecz pod Wawelem dał selekcjoner Nawałka. Po raz ostatni jego zespół zaprezentował się u nas przed wyjazdem na Euro we Francji w 2016 roku, gdy podejmował Litwę.

Ostatecznie decyzje w sprawie MŚ świata U-20 i jesiennego sparingu kadry w naszym mieście zapadną w najbliższym czasie. Niedługo prezydent Jacek Majchrowski spotka się w tej sprawie na lunchu ze Zbigniewem Bońkiem, prezesem PZPN.

comments powered by Disqus