Krakowska dominacja w hali Uniwersytetu Ekonomicznego

Karol Nowakowski trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium fot. materiały prasowe
Zawodnicy z Krakowa zdobyli złote medale w sześciu z ośmiu konkurencji mistrzostw Polski w speedballu. Zawody były także eliminacjami do kadry na mistrzostwa świata, które zostaną rozegrane w październiku.
Trzykrotnym mistrzem Polski został Karol Nowakowski. Młody zawodnik sięgnął po złote medale w super-solo mężczyzn (gra indywidualna na czas), grze singlowej i deblowej mieszanej wraz z Martyną Dudek. W super-solo kobiet najlepsza była Wiktoria Safiej, która na najwyższym stopniu podium stanęła raz jeszcze razem z Aleksandrą Dudek w żeńskim deblu. W męskim deblu pierwsze miejsce wywalczyli Karol Fundament i Tymoteusz Żarski. W grze singlowej kobiet i w sztafecie tytuły zdobyli przedstawiciele Sportowni z Trzemeśni.

Niedługo walka o medale mistrzostw świata

– Cieszę się, że mogłem rywalizować w najważniejszym ogólnopolskim turnieju przed własną publicznością. Dziękuję kibicom za pomoc w odniesieniu sukcesu, a także organizatorom i wszystkim sponsorom. Trzymajcie kciuki za nasze zmagania we Francji – mówi Karol Nowakowski.

Siódme mistrzostwa Polski w speedballu zostały rozegrane w ubiegły weekend w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 

Prezes fereracji Speed-ball Polska jest przekonany, że najlepsi polscy zawodnicy będą sięgać po medale mistrzostw świata, które w październiku odbędą się we Francji. – Przyjemnie jest obserwować, jak rywalizujący ciągle podnoszą sobie nawzajem porzeczkę – podkreśla Przemysław Wolan.

Speedball to sport rodem z Egiptu

Speedball trafił do Polski w 2014 roku dzięki krakowianinowi Przemysławowi Wolanowi. Poznał, a następnie zafascynował się tym sportem podczas rocznego wyjazdu z żoną do Egiptu. Po powrocie do kraju zaczął propagować dyscyplinę i dziś stoi na czele polskiej federacji. Speedball narodził się w Afryce w drugiej połowie XX wieku i początkowo był częścią treningu koordynacji i refleksu tenisistów ziemnych. Odrębnym sportem stał się w 1984 roku, wtedy spisano zasady i rozpoczęto organizację zawodów.

Piłeczka przymocowana za pomocą żyłki do statywu i rakiety. Tyle potrzeba, by rozpocząć przygodę ze speedballem. Najpopularniejszą konkurencją jest oczywiście gra singlowa. Pierwszy zawodnik zagrywa piłkę, by rotowała wokół statywu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zadaniem przeciwnika jest tak odbić piłkę, by odwrócić kierunek jej obrotu wokół statywu. Zawodnik zdobywa punkt, jeśli po jego odbiciu piłeczka minie rywala dwa razy (zatoczy pełne dwa koła), a rywal nie będzie w stanie jej odbić. Po zdobytym punkcie gra jest zatrzymywana i serwuje drugi uczestnik. By wygrać seta, trzeba zdobyć dziesięć punktów. Do zwycięstwa w meczu potrzebne są dwa sety rozstrzygnięte na swoją korzyść.

comments powered by Disqus