Małopolanie najbardziej preferują rower, bieganie i pływanie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Obecnie 72 proc. mieszkańców województwa małopolskiego deklaruje podejmowanie aktywności fizycznej przynajmniej raz w miesiącu. To rezultat lepszy, niż w przypadku ogółu społeczeństwa – wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2022.

Najpopularniejsze w Polsce są spacery, jednak aktywni mieszkańcy małopolskiego wybierają głównie ćwiczenia na siłowni i w klubach fitness. Kto popularyzuje sport? To m.in. sportowcy, lekarze, bliscy, ale i pracodawcy.

Jak wynika z badania MultiSport Index 2022, 72 proc. mieszkańców województwa małopolskiego podejmuje obecnie aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu. To wynik lepszy o 7 p.p. względem średniej ogólnopolskiej, który plasuje małopolskie na 5. miejscu w zestawieniu najbardziej aktywnych fizycznie województw. Choć lokalnie jesteśmy bardziej aktywni, niż średnio Polacy w całym kraju, wciąż 24 proc. ćwiczących mieszkańców małopolskiego chciałaby ruszać się częściej.

Aktywność fizyczna głównie dla wsparcia psychiki

Przed wybuchem pandemii największym motywatorem do podejmowania aktywności fizycznej była potrzeba wsparcia zdrowia fizycznego – taką motywację zgłaszało aż 47 proc. aktywnych fizycznie Polaków.

Lepsze samopoczucie jest równie ważnym motywatorem do ćwiczeń dla mieszkańców naszego województwa. Poprawę kondycji psychicznej, uczucie przyjemności, chęć relaksu czy redukcji napięcia psychofizycznego jako powód uprawiania sportu wskazuje 41 proc. aktywnych mieszkańców małopolskiego. Lepszy wygląd czy poprawa sylwetki nie są wartościami nadrzędnymi – za główną motywację uznaje je 21 proc. aktywnych ankietowanych. To jednak prawie dwukrotnie wyższy wynik niż średnia ogólnopolska, która wyniosła 11 proc.

O tym, że aktywność fizyczna pomaga w poprawie lub utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej przekonanych jest 9 na 10 mieszkańców województwa. Doceniamy też ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej (aż 94 proc. wskazań). Niestety, choć zauważamy korzystny wpływ sportu na zdrowie, wciąż ćwiczymy za mało.

Z danych MultiSport Index 2022 wynika, że zaledwie dwóch na pięciu (41 proc.) dorosłych Polaków wypełnia podstawowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, podejmując co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Sytuacja w naszym województwie prezentuje się trochę lepiej, bowiem zalecenia WHO realizuje niewiele ponad połowa (51 proc.) dorosłych mieszkańców w wieku od 18 do 64 lat.

– Jest to niepokojący wynik, tym bardziej że nie możemy mieć pewności czy deklaracje oddają stan faktyczny. Dodatkowo warto pamiętać, że aktywność jest aktywności nierówna. Dla 13 proc. aktywnych fizycznie Polaków jedyną formą ruchu, jaką podejmują, jest spacer, a ten zazwyczaj nie jest wystarczający, by efektywnie wypełnić rekomendacje WHO i spowodować korzystne zmiany dla zdrowia – podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Częściej „siłka” niż spacery

Co ciekawe, preferencje mieszkańców województwa łódzkiego w kwestii rodzaju aktywności nieco odbiegają od wyborów ogółu Polaków. Lokalni aktywni respondenci najczęściej decydują się na ćwiczenia na siłowni lub w klubie fitness (32 proc). Lubią również spacery, które okazały się najpopularniejszą aktywnością wśród ogółu mieszkańców Polski – wybiera je 30 proc. aktywnych ankietowanych z małopolskiego. Do najpopularniejszych dyscyplin w województwie zaliczają się też jazda na rowerze (27 proc. wskazań), bieganie (16 proc.) oraz pływanie (10 proc).

Aktualności

Pokaż więcej