Michał Probierz zabrał trenera Cracovii do reprezentacji. Duży ruch wśród szkoleniowców Pasów

Michał Probierz pracował w Cracovii przez cztery i pół roku, do listopada 2021 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Michał Bartosz zamienił Pasy na reprezentację Polski U-21, gdzie będzie drugim trenerem. Ostatnie dni przyniosły też kilka innych zmian w Cracovii, w tym odejście szkoleniowca rezerw Piotra Gizy.

4 lipca Michał Probierz oficjalnie objął kadrę do lat 21, którą wcześniej prowadził związany z Wisłą Maciej Stolarczyk. Nowy selekcjoner pozostawał bez pracy od listopada, gdy po przegranych derbach zakończył trwającą prawie cztery i pół roku pracę w Cracovii. Na początku roku został przedstawiony jako trener Bruk-Betu Termaliki Nieciecza i pełnił tę funkcję przez… dwa dni. Szybko poprosił o rozwiązanie kontraktu z powodu rozbieżności między ustaleniami z władzami klubu a rzeczywistością.

W przeszłości wicemistrz Polski juniorów, od kilku lat trener

Teraz Probierz zajmie się młodymi polskimi piłkarzami. W jego sztabie znajdzie się 27-letni Michał Bartosz, z którym miał okazję współpracować pod Wawelem. Drugi trener reprezentacji młodzieżowej w przeszłości grał w juniorach Krakusa Nowa Huta i Cracovii na pozycji obrońcy. Z Pasami w 2014 roku wywalczył wicemistrzostwo Polski. Zagrał w obu meczach finałowych, a więc także w rewanżu na stadionie przy ulicy Kałuży, w którym mistrzowie z Wisły Kraków pokonali kolegów z drugiej strony Błoń aż 10:0. Pod koniec spotkania czerwoną kartkę obejrzał bramkarz gospodarzy, a ich trener nie mógł już dokonać zmiany, więc w 80. minucie Bartosz założył rękawice i stanął między słupkami.

Bartosz grywał później w niższych ligach, jednak przede wszystkim skupiał się na pracy szkoleniowej. W sztabie pierwszego zespołu Cracovii był asystentem trenera odpowiedzialnym za indywidualne przygotowanie zawodników.

– Michał rozpoczął z nami przygotowania do sezonu, ale na obóz w Austrii już nie pojechał – mówi LoveKraków.pl Jacek Zieliński, szkoleniowiec Cracovii.

Młody za młodego. Giza odchodzi z klubu

Klub znalazł już nowego asystenta. Umowę podpisał równolatek Bartosza – Mikołaj Łuczak – którego zadaniem będzie m.in. analiza przeciwników. Nowy pracownik Cracovii posiada licencję UEFA A. W przeszłości pracował jako asystent trenera w Lechii Tomaszów Mazowiecki, zespołach U-16 i U-19 Stali Rzeszów, a także w Broni Radom. Pod koniec listopada 2021 roku zastąpił Tomasza Jasika na stanowisku pierwszego szkoleniowca radomskiego klubu. Jasik pracuje w Cracovii od początku grudnia i polecił Łuczaka, teraz znów będą pracować w jednym miejscu.

Z Cracovii odszedł także Piotr Giza. Były Pasów pełnił w klubie kilka funkcji szkoleniowych (w juniorach, przy pierwszym zespole), od 2019 roku był opiekunem rezerw, które w sezonie 2020/2021 awansowały do III ligi. Nazwiska nowego trenera drugiej drużyny jeszcze nie znamy.

– Chciałbym podziękować wszystkim za współpracę: zarządowi, piłkarzom, trenerom i kibicom. Niestety ze względów prywatnych musiałem podjąć decyzję o odejściu z klubu. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie mi dane ponownie pracować dla Cracovii – powiedział Giza w rozmowie z internetowym serwisem klubu.

Wojciech Stawowy ściągnął swojego asystenta z ŁKS-u

Nowego opiekuna ma zespół juniorów do lat 17. Objął go 26-letni Roland Thomas, w przeszłości współpracownik Wojciecha Stawowego, który od czerwca wrócił do Cracovii w roli koordynatora grup juniorskich. Stawowy był przełożonym Thomasa w warszawskiej Escoli Varsovia, szkółce FC Barcelony. Po odejściu z dyrektorskiego stanowiska Stawowy pracował w pierwszoligowym Łódzkim Klubie Sportowym, a Thomas przez niespełna rok był jego asystentem.

Próba generalna na stadionie

Ekstraklasowa drużyna Cracovii wróciła w weekend ze grupowania w austriackim Bad Zell i kontynuuje przygotowania do sezonu w ośrodku w Rącznej. W piątek o godzinie 18 czeka ją ostatni sparing z wicemistrzem Izraela – Hapoelem Beer Szewa. Mecz zostanie rozegrany na stadionie z udziałem 999 kibiców (impreza niemasowa). Rywal drużyny Jacka Zielińskiego przyjechał do Polski na letni obóz w Cracovia Training Center w Rącznej. W środę o godzinie 17 Izraelczycy będą przeciwnikami Wisły. Spotkanie odbędzie się w ośrodku treningowym w Myślenicach.