Mistrzowski wrzesień w Tauron Arenie i na stadionach

Siatkówka w Tauron Arenie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
We wrześniu Kraków będzie jednym z sześciu miast w Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii, które będą organizować mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn. W Tauron Arenie rywalizować będzie grupa z udziałem biało-czerwonych. W tym samym miesiącu czekają nas także ME w ampfutbolu.
Siatkarskie Euro zaplanowane zostało od 1 do 19 września, a więc po przesuniętych z 2020 roku Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Turniej z udziałem 24 reprezentacji będzie jednak ważny, ponieważ zespoły dodatkowo powalczą o przepustkę na mistrzostwa świata 2022. Nie znamy jeszcze wszystkich uczestników – ze względu na pandemię kwalifkacje zakończą się w maju.

Kraków będzie gospodarzem jednej z czterech sześciozespołowych grup z udziałem reprezentacji Polski (łącznie 15 meczów). Pozostałe spotkania pierwszej fazy dostały Ostrawa, Tallin i Tampere. Meczami 1/8 i 1/4 finału podzielą się Ostrawa i Gdańsk, a od półfinałów oczy wszystkich kibiców będą skierowane na Katowice.

– Miasta EuroVolley 2021 Men są znakomitymi wyborami. Dziękuję władzom samorządowym Krakowa, Gdańska i Katowic za niezmienną, wieloletnią przychylność dla polskiej siatkówki. Wraz z przyjaciółmi z Czech, Estonii i Finlandii uczynimy wszystko, by było to wielkie święto europejskiej siatkówki – powiedział Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Negocjacje jeszcze trwają

Kasprzyk powiedział w RMF FM, że o tym, gdzie odbywają się mecze, decyduje także zaangażowanie finansowe samorządów. Kraków na razie nie wie, ile zapłaci w zamian za promocję podczas imprezy. – Otateczna kwota jest ustalana – będzie uzależniona od zaproponowanych świadczeń i wyliczonego ekwiwalentu reklamowego. Natomiast umowę na wynajem hali zawiera bezpośrednio PZPS z Tauron Areną Kraków – informuje Katarzyna Meryk z Zarządu Infrastruktury Sportowej.  

Wydane zostaną miliony złotych. Przykładowo, do ostatecznie odwołanego planowanego na maj weekendowego turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów (sześć spotkań) Kraków miał dołożyć prawie 1,3 mln zł brutto. Urzędnicy podkreślają jednak wagę promocji przez sport. Ekwiwalent za ŚLN w 2018 roku wyniósł ponad 2,6 mln zł, a dla Tauron Areny – ponad 1 mln zł.

Kraków po raz drugi będzie gospodarzem mistrzostw Europy. W 2017 roku, tak nieudanym dla naszych siatkarzy, w Tauron Arenie obserwowaliśmy rywalizację w grupie C, przegrany baraż z udziałem biało-czerwonych, dwa ćwierćfinały i wszystkie mecze do końca, łącznie z finałem, w którym Rosja pokonała Niemcy 3:2.

Nie tylko siatkarze

We wrześniu czekają nas dwie mistrzowskie imprezy. Od 12 do 19 planowane są przełożone z tego roku mistrzostwa Europy w ampfutbolu. Zachowana zostanie formuła i wylosowane grupy. 16 zespołów będzie walczyć na stadionach Cracovii, Garbarni i Prądniczanki.

– Zależało nam, by było to święto z kibicami. Liczymy, że do jesieni uporamy się z pandemią i będziemy mogli emocjonować się piękną dyscypliną sportu – mówił nam Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju kultury fizycznej.

comments powered by Disqus