Muaythai w programie Igrzysk Europejskich 2023

fot. materiały prasowe

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich podjęło decyzję o włączeniu dyscypliny muaythai do pełnego programu medalowego Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023.

Sport muaythai od lat prężnie rozwija się zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Polsce. Do popularyzacji tej dyscypliny w kraju, a zwłaszcza w Małopolsce, przyczyniły się Mistrzostwa Europy Muaythai IFMA/EMF 2014 w Krakowie, które zakończyły się ogromnym sukcesem. Uroczysta gala finałowa Mistrzostw Europy Muaythai IFMA/EMF 2014 zorganizowana została wówczas w Tauron Arenie Kraków. Czas wieloletniej wytężonej pracy przyniósł spektakularne efekty honorując dyscyplinę muaythai włączeniem jej do pełnego medalowego programu Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023.

– Włączenie tej dyscypliny do programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 to wynik efektywnej współpracy zawodniczek, zawodników, trenerów i działaczy w rozwijaniu i promowaniu muaythai. Podczas Mistrzostw Europy Muaythai 2014 w Krakowie, jak również w latach kolejnych, właśnie zawodniczki i zawodnicy z Krakowa oraz Małopolski osiągali znakomite rezultaty medalowe – mówi Andrzej Kraśnicki, prezes polskiego komitetu olimpijskiego.

– Włączenie muaythai do programu Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 to dla nas historyczny moment. Muaythai wkracza w nowy, emocjonujący etap. Gorąco liczę, że  dzięki obecności na tym wydarzeniu ma szansę na zyskanie jeszcze większej popularności. Bardzo się cieszę z tej decyzji – mówi Rafał Simonides, interkontynentalny mistrz świata i zdobywca Pucharu Europy w Muaythai.

Kierując się zasadą równość płci w ramach programu medalowego Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023 w dyscyplinie muaythai rywalizować będą kobiety i mężczyźni w podziale na kategorie wagowe: 7 żeńskich i 7 męskich, po 8 sportowców w każdej kategorii. Medale będzie można również wywalczyć w konkurencjach mieszanych: Wai Kru oraz Mae Mai.