Najlepsza klubowa drużyna Europy zagra w Krakowie

Akademicy wygrali ostatni mecz w Tauron 1. Lidze 3:2 fot. AZS AGH Kraków – Siatkówka

W środę krakowski kibic będzie miał jedną z niewielu okazji w roku, by zobaczyć w akcji klasowych siatkarzy. W hali przy ulicy Ptaszyckiego lider PlusLigi i tryumfator ostatniej edycji Ligi Mistrzów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagra z pierwszoligowym AZS AGH Kraków w 1/16 Pucharu Polski.

Akademicy na co dzień podejmują rywali w hali przy ulicy Piastowskiej, jednak z utytułowanym rywalem zagrają w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy w Nowej Hucie. Bilety w cenie 20 i 15 złotych (normalny, ulgowy – dzieci do lat 10 wchodzą za darmo) można kupować w Internecie. Początek spotkania nr 22 Tauron Pucharu Polski o godzinie 18.30.

ZAKSA przegrywa bardzo rzadko 

Goście z Opolszczyzny będą zdecydowanym faworytem do awansu. W składzie mają reprezentantów Polski i Stanów Zjednoczonych. Ostatni mecz przegrali dwa miesiące temu – 20 października o Superpuchar Polski z Jastrzębskim Węglem. ZAKSA to najlepsza drużyna Europy poprzedniego sezonu (po raz pierwszy w historii wygrała Ligę Mistrzów), obecny lider PlusLigi z kompletem zwycięstw i bilansem setów zdobytych do przegranych 39:6, a także zwycięzca dwóch ostatnich edycji Pucharu Polski.

Ośmiokrotni mistrzowie Polski i zdobywcy krajowego pucharu mają dobre wspomnienia z hali przy ulicy Ptaszyckiego. Ostatnia edycja PP została rozegrana w Nowej Hucie i zakończyła się drugim z rzędu tryumfem klubu z Kędzierzyna-Koźla. W meczu finałowym zespół Nikoli Grbicia w trzech setach (do 20, 25 i 15) rozprawił się z Jastrzębskim Węglem.

Przeszłość w Kędzierzynie-Koźlu

Rywala AZS AGH Kraków prowadzi obecnie Rumun Gheorghe Cretu. W naszym zespole pierwszym trenerem do 2014 roku jest Andrzej Kubacki. To człowiek, który przez lata pracował dla kędzierzyńskiej siatkówki – najpierw w Chemiku, a potem w wyodrębnionym z tej sekcji nowym klubie, który dziś nosi nazwę Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. 55-letni szkoleniowiec prowadził zespoły juniorów, był asystentem w sztabie seniorów, a w latach 2006-2008 pierwszym trenerem drużyny.

AZS AGH Kraków występuje na drugim szczeblu rozgrywkowym – w Tauron 1. Lidze. W miniony weekend 11. zespół tabeli wygrał 3:2 w Częstochowie z Exact Systems Norwid, choć gospodarze prowadzili w setach już 2:0.